17/01/2022

Австралија му ја поништи визата на Ѓоковиќ, можно е негово депортирање

Австралија му ја поништи визата на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ и планира да го депортира, пренесуваат светските медиуми. Министерот за емиграција во Австралија, Алекс Хок,...

Американскиот Врховен суд ја блокираше задолжителната вакцинација во големите компании

Врховниот суд на САД го блокираше указот на американскиот претседател Џозеф Бајден за задолжителна вакцинација или неделно тестирање на вработените во големите компании, но...

Куба направи 5 вакцини против Ковид – повеќе од 90% ефикасни

Досега, престижниот биотехнолошки сектор на Куба има развиено пет различни вакцини за Ковид-19, вклучувајќи ги Abdala, Soberana 02 и Soberana Plus – за кои...

Изморени сме и бесни: Наставници во Франција штрајкуваат поради корона-мерките!

Наставниците во Фрацнија денеска ги напуштиле своите работни места поради, како што велат, владиниот неуспех да спроведе доследна политика кон училиштата за да ја...

Скандал на повидок? “Валкана игра” на австралиските власти: Имаат ас во...

Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ денеска го добил својот прв противник на Австралијан Опен и тоа е Србинот Миомер Кецмановиќ. Меѓутоа, сите и...

Безбедносните сили предводени од Русија почнаа да се повлекуваат од Казахстан...

Силите на ОДКБ предводени од Русија го почнаа денес повлекувањето од Казахстан каде беа распоредени за да ја поддржат власта, соочена со насилни немири,...

Ѓоковиќ ја призна грешката и даде објаснување за Ковид-тестовите и двата...

Имиграцискиот министер од Австралија се уште не се огласува во јавноста и нема никаква новост за можната депортација на Новак Ѓоковиќ, кој засега останува...

Шпанија ќе го третира Ковид – 19 како грип, СЗО смета...

Премиерот Педро Санчес изјави дека Шпанија планира да го промени начинот на следењето на ковид-19 и ги повика европските здравствени власти да почнат поинаку...

Кина целосно затвора 5,5- милионски град поради 84 заразени, луѓето не...

Сега градот Ањанг во провинцијата Хенан, со население од 5,5 милиони, воведе локдаун откако во саботата биле откриени 84 нови случаи, од кои најмалку...

СЗО: Повеќе од половина Европа ќе се зарази со омикрон во...

Повеќе од половина од популацијата на Европа, како што се очекува, ќе биде заразена со омикрон сојот на коронавирус во наредните шест до осум...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ