26/09/2021

МВР со детали за синоќешната сообраќајна несреќа во скопски Аеродром – младо момче загина,...

Министерството за внатрешни работи ги соопшти деталите за тешката сообраќајна несреќа која синоќа се случи во скопски Аеродром и официјално ги потврди првичните информации на медиумите од теренот. Од МВР соопштија дека едно лице го...

Уапсен жител на Арачиново, напаѓал луѓе во Центар

Полицијата приведе 20-годишен жител на скопското село Арачиново под сомнение дека вршел разбојништва во центарот на Скопје, поточно во близина на Судска палата. Според информациите на МВР, вчера во 15 часот на бул. Гоце Делчев,...

Зоолошката градина во Скопје добива 7Д-кино

Зоолошката градина во Скопје добива 7Д кино. Станува збор за нова технологија на проектирање на филмови во 3Д во комбинација со дополнителни ефекти кои го прават визуелното следење комплетно, кои буквално прават да бидете...

Видео: По огнометот од американската амбасада, пожар на Кале

Вечерва околу 21.30 часот изби пожар под тврдината Кале, по големиот огномет што го организира Американската амбасада во Скопје по повод Денот на независноста, 4. јули. На социјалните мрежи беа објавени видеа од пожарот. https://twitter.com/gunmetal6lack/status/1411768927978393604?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1411768927978393604%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Ftocka.com.mk%2Fvesti%2F381493%2Fvideo-po-ognometot-od-amerikanskata-ambasada-pozar-na-kale https://twitter.com/gunmetal6lack/status/1411768927978393604?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1411769154693181443%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es2_&ref_url=https%3A%2F%2Ftocka.com.mk%2Fvesti%2F381493%2Fvideo-po-ognometot-od-amerikanskata-ambasada-pozar-na-kale На терен...

Масакр врз дрвјата на „Орце Николов“, улицата за која ветија дека „ниту едно дрво...

Центарци утрово се забудија на зелена улица. Зелена од испаднатите лисја на исечените здрави и долгогодишни дрвја на улицата „Орце Николов“. За реконструкцијата која е во тек градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ вети...

Објавена снимка до девојката на Проташевич: Поради ова ѝ се закануваат 15 години затвор

Младата Русинка, девојка на белорускиот новинар Роман Проташевич, кои биле уапсени откако авион на "Ryanair" принудно слетал во Минск, се појавила во снимка од признание од затвор. Снимката била објавена на провладин канал на Телеграм...

Предизвик од скопска сендвичара: Доколку го изедете овој сендвич ќе ви исплатат 1500 денари

Скопски фаст фуд ресторан започна необичен предизвик. Доколку го изедете огромниот сендвич кој тие ќе го подготват, тогаш ќе ви исплатат 1500 денари. Ако не успеете, тогаш Вие ќе треба да им платите 500...

Еден град, едно пакување, 10 дизајнерски приказни од Шизик на ризик

Mакедонскиот лајфстајл бренд Шизик на ризик неодамна ја прошири својата палета на производи со уште еден дизајнерски производ. Тоа е сетот од десет разгледници наречен “Поздрав од Скопје” - наменет за скопјани, за туристите...

Ќе ја срамнат со земја: Се руши некогашното казино на Трамп – “Plaza”

До среда наутро по локално време, некогашното казино на доскорешниот претседател на САД Доналд Трамп, ќе биде урнато, откако зградата почнала да се распаѓа, а делови да паѓаат на земјата. Местото во Атлантик Сити, каде...

Град Скопје: Улиците и булеварите под наша надлежност се чисти и проодни

По обилните врнежи од снег и нисите температури во текот на изминатото деноноќие, денеска состанок одржа Кризниот штаб на Град Скопје, со кој раководи градоначалникот Петре Шилегов. На состанокот беа разгледани извештаите на зимската...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ