15/04/2021

Ќе ја срамнат со земја: Се руши некогашното казино на Трамп – “Plaza”

До среда наутро по локално време, некогашното казино на доскорешниот претседател на САД Доналд Трамп, ќе биде урнато, откако зградата почнала да се распаѓа, а делови да паѓаат на земјата. Местото во Атлантик Сити, каде...

Град Скопје: Улиците и булеварите под наша надлежност се чисти и проодни

По обилните врнежи од снег и нисите температури во текот на изминатото деноноќие, денеска состанок одржа Кризниот штаб на Град Скопје, со кој раководи градоначалникот Петре Шилегов. На состанокот беа разгледани извештаите на зимската...

Нападнати четири лица во Аеродром поради сообраќајка

Физички напад врз четири лица се случил вчера рано изутрина во скопската општина Аеродом по претходното недоразбирање околу сообраќајна незгода. – На 24.01.2021 во 04.30 часот во СВР Скопје, Х.Л.(28) од Скопје пријавил дека на...

Градоначалникот на Сарај: Не е вистина дека на местото на езеро Треска ќе се...

Градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџити, во изјава за „Слободен печат“ ги отфрли како невистини зборувањата дека на местото на спортско-рекреативниот центар Треска ќе се гради болница, поради што сопствениците на камп приколки се...

По уривањето на дивоградбата кај ТЦ Мавровка, повторно „никнаа“ столбови

Четири месеци по уривањето на дивоградбата на местото каде што беше кафулето „Фонтана“ кај ТЦ Мавровка, повторно „никнаа“ столбови, пренесува „360степени“. За „360 степени“ од општината Чаир изјавиле дека сопственикот согласно со првично поднесениот проект на просторот...

Пингвините пристигнаа во скопската Зоолошка и си добија имиња

Пингвините во скопската Зоолошка градина ги добија имињата според ликовите од цратниот филм „Пингвините од Мадагаскар“. Трите пингвини се машки и ги добија имињата Скипер, Прајват и Ковалски, соопштија од Зоолошката. Пингивините пристигнаа минатата недела. Периодот...

Јавните комунални претпријатија од Скопскиот регион „најзатворени“ за објавување резултати од работењето

Од 12 јавни комунални претпријатија, од Скопскиот регион, само две  имаат документ или кодекс на однесување или друг внатрешен акт што го опфаќа и односот кон корисниците на услугите, транспарентноста и отчетноста со кој се...

15 фламинга добија мала лагуна во скопската зоолошка градина

Денеска ќе биде отворено живеалиштето за фламинга во Зоолошка градина Скопје. Овој проект е изработен со поддршка на градот Скопје и направено е едно од најубавите живеалишта за овие егзотични птици во Југоисточна...

Град Скопје започна акција за уредување на левата страна од кејот на Вардар

Град Скопје денеска почна со уредување на кејот од левата страна на реката Вардар, кој е неуреден, запуштен, неосветлен, без велосипедска патека и рекреативни содржини. Во текот на наредниот месец на...

Чаирчани на ловење риба по дождот во Скопје

На социјалните мрежи се појави видео насловено како „Риболов на Чаирчанка“, а на кое се гледа како чаирчани со трски во рацете „ловат“ риби во дождовницата која се насобрала на улиците.   ...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ