03/12/2021

Ние сме за жал еден експеримент, па резултатите за смртноста од Ковид-19 нормално е...

На почетокот се даваа антималарици, антихив терапија, потоа антикоагуланти, кортикостероиди, ковалесцентна плазма, озонотерапија, антибиотици....Во трката да се победи корона вирусот, од почетокот на епидемијата во земјава, постојано се менува терапијата на пациентите. Здравствените власти...

Окупацијата на Македонија, забраната на македонскиот јазик и масакрите како дел од „заедничката историја“

Германскиот Рајх, Кралството Италија и Јапонското царство на 27-ми септември 1940-та година во Берлин го потпишаа Тројниот пакт. На 1-ви март 1941-ва година, Бугарија, која според премиерот Зоран Заев „не била фашистичка“, се...

Го замрзнувам членството, изјавите на Заев направија огромна штета

Поранешниот претседател и основачот и долгогодишен претседател на СДСМ, Бранкo Црвенковски во јавно обраќање дораководството и членовите на СДСМ повикува да се оградат од изјавите на Зоран Зоран во врска со...

Протест сега! Или ќе покажеме дека заслужуваме држава или ќе нѐ нема

Протест сега, за да не биде предоцна, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој повика на надпартиски предупредувачки протест за, како што напиша на својот профил на Фејсбук, „одбрана на црвените...

Каракачанов му честита на Заев за неговиот став кажан на интервју за бугарски медиум

Вицепремиерот и министер за одбрана Красимир Каракачанов му честиташе на премиерот на Македонија Зоран Заев за неговиот став изразен во интервјуто за БГНЕС, кое предизвика бура од негативни реакции во нашата...

Бугарските барања излегуваат од рамките на Договорот, шансите за решение се минимални

Шансите да се дојде до решение со Бугарија се минимални, но постојат. Станува збор за обид идентитетските прашања да се стават на преговарачка маса, а за тоа никој никаде во светот...

Не може да се сокрие трагата на парите, говориме за криминал од 110 -120...

Мнозинскиот акционер во пропаднатата Еуростандард банка, Трифун Костовски во вчерашното гостување на Телевизија 24 излезе со тврдење дека криминалот во пропадната банка е тежок 110 милиони евра, а не 60 милиони...

Граѓански здруженија бараат закон кој ќе спречи хидроцентрали на Шар Планина

Здруженијата потсетуваат дека на 20 ноември истече рокот за прибирање коментари во врска со Нацрт-законот за прогласување на дел од Шар Планина за национален парк. Четириесет и четири граѓански здруженија и иницијативи...

Енвер Малиќи бизнисмен и заменик-градоначалник на Скопје, почина од ковид-19

Од компликции на ковид-19 почина заменик-градоначалникот на Скопје Енвер Малиќи, потврдија од Град Скопје за САКАМДАКАЖАМ.МК. Малиќи беше сопственик на фирмата „Гемак трејд“ и советник во Советот на Град Скопје од редовите...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ