03/12/2021

(Видео) Човек покажува како изгледа местото на трагедијата во Бугарија ден претходно, па порачува:...

Корисник на социјалната мрежа Фејсбук од Бугарија, објави видео од местото на трагедијата (ден претходно) каде се случи сообраќајната несреќа во Бугарија. Многу од возачите веќе го изразија своето мислење дека самиот начин на којшто...

Сведочење за последните минути од несреќата: „Луѓето почнаа да врескаат како во хорор филм,...

Екипата на „Клан ТВ“ разговарала со Лулзим Сулејмани, еден од преживеаните во автобуската несреќа која се случи во Бугарија. Лулзим Сулејмани од Прешево седел на претпоследното седиште во автобусот кој во понеделникот од Истанбул тргнал...

“Сликата е ужасна, такво нешто не сум видел”. Телата се јагленосани, автобусот удрил во...

Несоодветната брзина и лоша проценка на возачот најверојатно ја предизвикале автобуската несреќа со 46 жртви кај Бошнек. Ова за bTV го изјави секретарот на регионалниот совет за безбедност на Перник, Васко Пиргов, кој на...

Новите мерки за вакцинација против Ковид-19 одложени за наредна владина седница

Министерството за здравство информира дека  мерките кои се однесуваат на вакцинација против Ковид19, предлог на МЗ и Комисијата за заразни болести, се одложени за наредната владина седница. Согласно предлог-мерките, сите вработени во јавниот сектор, локалната...

Автобусот бил релативно нов, „Беса транс“ имала лиценца, но и 4 кривични за ковид-протоколите

Против превозникот „Беса транс“, чијшто автобус ноќеска имаше сообраќајна несреќа во Бугарија во која загинаа 46 лица, Државниот инспекторат за транспорт годинава поднел четири кривични пријави за непочитување на протоколите за ковид-19 за јавен...

МНР објави список со имињата на преживеаните од автобуската несреќа

Министерството за надворешни работи доби официјална потврда од надлежните институции на Бугарија за седум повредени патници во автобуската несреќа на автопатот Струма, близу Софија. Ебип Пајазитовски (24.09.1972), државјанин на Северна Македонија Ѓула Јашаровска (16.06.1972),...

(Видео) 3aeв: Се надевам дека оваа трагедија уште повеќе ќе ги сплоти Бугарија и...

Заедно сме и во добро и во лошо, први соседи сме, делиме радости и таги. Се надевам дека оваа трагедија позитивно ќе се одрази на односите и ќе не обедини уште повеќе“, изјави премиерот...

Неофицијално најголем дел од жртвите се од Скопје, Струмица, Битола и Велес

Жртвите од тешката сообраќајна несреќа, што се случи ноќеска во Бугарија, се од Скопје, Струмица, Битола и Велес, пишува бугарскиот портал btvnovinite.bg. Од овие градови била организирана екскурзијата. Во сообраќајната нерсеќа загинати се 46 патници, а...

Снимки од дрон: Бугарски експерт ја анализира несреќата

Дијана Русинова од Европскиот центар за транспортни политики направи анализа на снимките од дрон на патната делница на автопатот Струма каде се случи несреќата со македонскиот автобус. Според неа, задолжително е да се измери состојбата...

Можни причини за несреќата: Техничка неисправност на автобусот или грешка на возачот

Грешка на возачот или ненадејна техничка неисправност на автобусот, се можни причини за несреќата во која загинаа најмалку 46 лица, а седум се повредени, изјави директорот на бугарската националната истражна служба Борислав Сарафов. Тој информира...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ