03/12/2021

Владата ги објави платите: Заев зема највисока

Владата на својата официјална страница ја објави листата со платите на премиерот, вицепремиерите и министрите од претходниот месец. Како што може да се види на листата, највисока плата зема премиерот Зоран Заев. Пресметано со неговиот...

Главниот координативен КОВИД-19 кризен штаб ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести за...

Главниот координативен КОВИД-19 кризен штаб ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести за олабавување на мерките, почнувајќи од 16 јуни 2021 година и ги предлага на конечно усвојување на утрешната владина седница: укинување...

Од денеска поскапи цени на горивата

Горивата од ноќеска на полноќ поскапеа за денар и за денар и половина. Малопродажните цени на бензините еуросупер БС-95 и еуросупер БС-98 се зголемија за 1,5 денар, додека на еуродизел (Д-Е V) се зголеми за...

Тетовец со „BMW“ на автопатот Гостивар-Тетово “летал” со 300 километри на час, казнет со...

Полицијата казни 24-годишен тетовец кој на автопат возел со брзина од 300 километри на час. Според информациите на МВР, полицијата вчера го казнила 24-годишниот Б.Ј. од Тетово, кој со „bmw“, со тетовски регистарски ознаки околу...

Без маски на отворено, дозволена организација на свадби, спортските натпревари да се играат со...

Комисијата за заразни болести донесе конечни одлуки кои треба да се достават до Кризниот штаб како предлог за олабавување на рестриктивните мерки. Министерот за здравство, Венко Филипче, на Фејсбук напиша дека пандемијата стивнува и од...

Видео: Синот на Муса Џафери го нападнал претседателот Регулаторна Бислимоски

Аријанит Џафери, син на поранешниот функционер на ДУИ Муса Џафери и сопственик на компанијата за снабдување со електрична енергија „У Пауер“, во понеделникот физички го нападнал претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимоски. Откако...

Даниловски: Македонското здравство личи на башибозук

Универзитетскиот професор д-р Драган Даниловски вели дека македонското здравство личи на башибозук. Тој во изјава за ТВ 24 утрово потсети дека Македонија е на врвот во светот по смртност од Ковид. -Треба да се прават анализи...

Филипче: За влез во државата ПЦР-тест, доказ за вакцина или прележан ковид

Министерот за здравство Венко Филипче утре ќе бара од Владата да се регулира влезот и излезот од Македонија поради ширењето на коронавирусот. Мерки за Тетово засега нема, а Комисијата за заразни болести разговарала да...

Од денеска полициски час од 23:00 часот. Еве ги сите нови мерки

По препорака на Комисијата за заразни болести, поради стивнувањето на епидемијата во земјава, Владата донесе одлука наместо од 21:00 часот, полицискиот час од денеска да започнува од 23:00, а ќе трае до 05:00 часот. На...

Кривична за директорот кој во кичевската библиотека постави табла со албанско знаме

Против директорот на Центарот за култура во Кичево, Мазлам Османи, поднесена е кривична пријава откако во јавноста беше обелоденет случајот дека во оваа установа поставена е информативна табла, на која само на албански јазик...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ