03/12/2021

Вработените во ПроKредит Банка – најголеми шизици оваа есен!

Тимската припадност, взаемната поддршка и заедничките вредности и цели се основни работи кои еден тим го прават компактен и професионален. Бидејќи токму овие вредности се карактеристични за младиот и динамичен тим на вработени во...

Пановски: Ако новогодишните празници се минат без зарази, тогаш колективниот имунитет ќе се стекне...

Имунитетот на децата кои сега следат настава од дома е „заспан“, догодина, кога ќе тргнат во градинка и на училиште ќе имаат проблем, нагласи микробиологот Никола Пановски во емисијата „Студио 10“ на ТВ 24. –...

Тепачка во казино во Скопје

Синоќа, во 21.20 часот, било пријавено дека во казино на подрачјето на Центар бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу Д. М. (27) и О. Ц. (19) од Скопје. Сочинети се записници...

Моето 20-годишно искуство во меѓународната политика ми овозможува прецизно да ги мерам зборовите

Македонско-бугарскиот спор може да се реши само ако доследно се почитува достоинството и на македонскиот и на бугарскиот народ, и со избегнување на опасната замка на историскиот ревизионизам кога тој наместо врз факти,...

Протест сега! Или ќе покажеме дека заслужуваме држава или ќе нѐ нема

Протест сега, за да не биде предоцна, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој повика на надпартиски предупредувачки протест за, како што напиша на својот профил на Фејсбук, „одбрана на црвените...

Окупацијата на Македонија, забраната на македонскиот јазик и масакрите како дел од „заедничката историја“

Германскиот Рајх, Кралството Италија и Јапонското царство на 27-ми септември 1940-та година во Берлин го потпишаа Тројниот пакт. На 1-ви март 1941-ва година, Бугарија, која според премиерот Зоран Заев „не била фашистичка“, се...

Го замрзнувам членството, изјавите на Заев направија огромна штета

Поранешниот претседател и основачот и долгогодишен претседател на СДСМ, Бранкo Црвенковски во јавно обраќање дораководството и членовите на СДСМ повикува да се оградат од изјавите на Зоран Зоран во врска со...

Ние сме за жал еден експеримент, па резултатите за смртноста од Ковид-19 нормално е...

На почетокот се даваа антималарици, антихив терапија, потоа антикоагуланти, кортикостероиди, ковалесцентна плазма, озонотерапија, антибиотици....Во трката да се победи корона вирусот, од почетокот на епидемијата во земјава, постојано се менува терапијата на пациентите. Здравствените власти...

Каракачанов му честита на Заев за неговиот став кажан на интервју за бугарски медиум

Вицепремиерот и министер за одбрана Красимир Каракачанов му честиташе на премиерот на Македонија Зоран Заев за неговиот став изразен во интервјуто за БГНЕС, кое предизвика бура од негативни реакции во нашата...

Граѓански здруженија бараат закон кој ќе спречи хидроцентрали на Шар Планина

Здруженијата потсетуваат дека на 20 ноември истече рокот за прибирање коментари во врска со Нацрт-законот за прогласување на дел од Шар Планина за национален парк. Четириесет и четири граѓански здруженија и иницијативи...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ