03/12/2021

„Лидл“ се регистрираше во Македонија – колку работни места ќе отвори?

Германскиот трговски синџир „Лидл“ ја регистрираше својата компанија во Македонија, а ќе биде управувана од бугарската филијала. Една од најголемите компании во малопродажбата во светот во петокот ја регистрираше подружницата Лидл Северна Македонија Дооел...

Големата временска прогноза за 2021: Македонија во пеколни горештини до есен, а потоа поплави

Синоптичарите на AccuWeather штотуку ја објавија голема есенска прогноза за 2021 година, која го вклучува регионот на Балканот. Според оваа прогноза, големи топлотни бранови ги чекаат Балканот и Македонија и на почетокот на есента, а...

Апасиев: Во вториот круг би поддржале опозициски кандидати, но ќе почекаме да нѐ викнат...

Заев е веќе на буништето на историјата – порача лидерт на Левица, Димитар Апасиев, кој вечерва на полноќ се обрати на прес-конференција од партиското седиште. Тој рече дека се задоволни од резултатите кои ги...

Што вели Уставот: Оставката на Заев повлекува пад на целата влада

Oткако Заев вчера ја најави својата оставка веќе почнаа калкулациите како ќе се избере нов премиер. Уставот по ова прашање е јасен и вели дека не е можно да се избере само нов премиер...

Заев ги повика претседателите на партиите од парламентарното мнозинство: Ќе се разговара за нов...

Денеска во владата од страна на Заев се повикани претседателите/ или потпретседатели на партиите од актуелното парламентарно мнозинство, на првични разговори за нов премиер и состав нова влада, како и можен тајминг за нејзината...

Народна Банка: Граѓаните сѐ почесто ги користат дигиталните канали за плаќање

Заради согледување на движењата кај плаќањата, во услови кога навиките за начинот на извршување на плаќањата се менуваат заради влијанието на пандемијата на ковид-19, Народната банка ги обработи податоците од платежната статистика за третиот квартал...

(Видео)Бугарските медиуми објавија снимка од моментот на пожар во автобусот

Најмалку 45 лица го загубија својот живот во катастрофалната сообраќајна незгода која се случи во близина на Дупница на АМ „Струма“ меѓу кои и 12 деца. Во автобусот патувале 52 лица, а меѓу загинатите има...

7-ка на ЛОТО 7 вредна 669 000 евра „падна“ во Визбегово!

Државна лотарија со радост известува дека во 50. коло од играта на среќа лото 7, падна рекордна лото-премија во вредност од 41 163 771 60 ден., (околу 669 000 евра). Извлекувањето се реализираше во сабота,...

Додека Македонска пошта тоне во долгови, новиот директор Макрадули објави оглас за 280 вработувања

Коронавирус пандемијата и затворањето на Еуростандард банка на „Пошта“ и зададоа тешки удари поради кои тоне и генерира загуби. Македонска пошта е меѓу најголемите работодавци во земјава, а од друга страна континуирано тоне во...

Окупацијата на Македонија, забраната на македонскиот јазик и масакрите како дел од „заедничката историја“

Германскиот Рајх, Кралството Италија и Јапонското царство на 27-ми септември 1940-та година во Берлин го потпишаа Тројниот пакт. На 1-ви март 1941-ва година, Бугарија, која според премиерот Зоран Заев „не била фашистичка“, се...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ