03/12/2021

Со највисоки државни почести преземени телата на загинатите – семејствата во тага и неверување...

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјанаи кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа која се случи во Бугарија. Семејствата кои дојдоа на скопскиот аеродром се во шок и...

Казни од 200 до 500 евра за употреба на петарди, МВР со апел, граѓаните...

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека и годинава спроведува превентивна кампања, со цел на граѓаните да им се укаже за можните последици од употребата на петарди и други пиротехнички средства, посебно актуелна...

Почина актерот Славиша Кајевски. „Нè остави збунети, во болка и во неверување! Нè остави...

„Со огромно жалење и неверување известуваме дека нашиот актер Славиша Кајевски трагично го загуби својот живот“, соопштија од Македонскиот народен театар. Кајевски е роден на 1-ви февруари 1982-ра година, во Скопје. Дипломира на Универзитетот „Св. Кирил...

Со два воени авионa утре ќе бидат транспортирани посмртните останки на загинатите во трагичната...

Со два воени транспортни авиони утре изутрина од Бугарија ќе бидат транспортирани останките на 45-те македонски граѓани кои загинаа во автобуската несреќа на патот „Струма“, изјави денеска бугарскиот амбасадор во земјава Ангел Ангелов. - Бугарската...

ФИЛИПЧЕ: Не знаеме како да казниме работник кој не сака да се вакцинира против...

Министерот за здравство Венко Филипче денеска кажа дека засега нема да се спроведува задолжителната вакцинација против ковид-19 кај здравствените работици и мерката која беше планирана за вработените во државната администрација и локалната самоуправа. Владата синоќа...

Од 1 декември се забранува употребата на пластични кеси: Ќе се наплаќаат по 15...

Од среда, 1 декември, се забранува употребата на пластични кеси во нашата земја. Со тоа веќе нема да се произведуваат пластичните кеси, а биоразградливите ќе се наплаќаат по 15 денари. Со ваквиот потег треба да...

Дали луѓето можат да си дозволат да платат за здравствена заштита? – СЗО објави...

Луѓето во Северна Македонија сѐ повеќе имаат пристап до јавно финансирана здравствена заштита, но катастрофалните трошоци за здравствена заштита остануваат предизвик, открива новиот извештај на СЗО/Европа објавен денес. Извештајот „Дали луѓето можат да си...

Владата размислува за рестрикции и стимулации со цел да се зголеми бројот на вакцинирани

Владата на вчерашната редовна 121. седница темелно и сеопфатно ги разгледа предложените мерки и препораки на Комисијата за заразни болести за интензивирање на вакцинацијата. „Тргнувајќи од неприкосновениот факт дека масовната вакцинација е најефикасен одговор за...

Пановски: Од прележаните има само 8 починати од Ковид-19, од вакцинираните – 400

Микробиологот д-р Никола Пановски во емисијата „Само вистина“ изјави дека новите мерки кои ги предложи Комисијата за заразни болести не наликуваат на мерки за спречување на нов бран на коронавирус бидејќи оние кои ќе...

Сведоштво на Медина од Куманово која ја преживеа автобуската несреќа

Младиот пар – верениците Лулзим Сулејмани од Србија и Медина Љутфи од Куманово, кои ја преживеаја несреќата со автобусот што изгоре на автопатот Струма, пред камерите на бугарската телевија БНТ зборуваа за траорот што...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ