15/04/2021

Судската администрација револтирана: На списоците за вакцинација се само претседатели на судови и судии

Здружението на судска администрација реагира на Листата за приоритетна вакцинација изготвена на 12 април и бара информација врз основа на кои критериуми Судскиот совет ги изработува листите за вакцинирање на вработени во судовите. Судските службеници...

Драги Рашковски си поднесе оставка од функцијата секретар во кабинетот на премиерот

Драги Рашковски на својот Фејсбук ја објави оставката во која пишува дека се повлекува од функцијата Секретар за мониторинг и поддршка на институциите при реализација на програмата на Влада на Република Македонија. На социјалните мрежи...

Изградбата на социјални згради е при крај, ова се условите за аплицирање!

Во завршна фаза е иградбата на социјајални станови. Станува збор за 32 објекти кои се градат во повеќе градови низ Македонија, а се наменети за ранливи категории на граѓани. Според информациите веќе се изградени...

Д-р Докиќ: „На лицата кои биле релативно добри, после две недели може да им...

Директорот на пулмологија, д-р Дејан Докиќ, во вечерашното гостување на дневникот на ТВ „Сител“, истакна зошто кај нас имаме толку голема смртност како резултат на тешки компликации со Ковид-19 и зошто вчерашниот ден беше...

Трајанов: Пасошката афера ќе предизвика тектонски потреси

Подолго време иницирам да поминат низ „сито“ вработените во МВР и во други безбедносни служби - без кадровско прочистување ќе се загрозува националната безбедност, вели лидерот на Демократски Сојуз Повеќе од извесно е дека аферата...

Почина поранешниот државен јавен обвинител, Марко Зврлевски

По кратко боледување, денеска во Скопје, на 60-годишна возраст, почина Марко Зврлевски, поранешен Јавен обвинител на Република Македонија. Зврлевски е роден на 4 декември 1960 година во Дебар. Основно и средно образование завршува во Скопје....

Уловен милионот од инстант лозот ЗЛАТНА РИПКА во Прилеп

Инстант лозот Златна Рипка и во својата 6та серија продолжува да радува многу играчи и да раскажува многу среќни рибарски приказни.   Овој пат среќниот добитник на главната премија од 1.000.000 денари доаѓа од Прилеп. Игорче...

Новиот предлог Закон за игри на среќа ќе ги затвори обложувалниците!?

Новиот предлог закон за игри на среќа е ставен на ЕНЕР. Зголемени давачки за компаниите од овој бизнис и дислокација на објектите кои се наоѓаат во близина на образовни институции. Новите правила кои ги...

Владата закажа итна седница: Кризниот штаб предлага полициски час од 20 часот и затворање...

Владата денеска ќе одржи итна седница на која се очекува да донесе нови мерки за спречување на ширењето на коронавирусот откако претпладнево произлегла таква препорака од заседанието на Главниот координативен штаб. Според сознанијата на „360...

Кривична за директорот кој во кичевската библиотека постави табла со албанско знаме

Против директорот на Центарот за култура во Кичево, Мазлам Османи, поднесена е кривична пријава откако во јавноста беше обелоденет случајот дека во оваа установа поставена е информативна табла, на која само на албански јазик...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ