17/01/2022

Дали уште денеска ќе имаме топли радијатори?

Скопјани денеска се разбудија со топли радијатори, но и со страв и неизвесност што ќе донесе утрешниот ден откако БЕГ најви дека од утре нема да може да испорачува топлинска енергија. Компанијата побараВладата да...

Полициската инспекторка во Охрид починала од предозирање со наркотици

Поранешната полициска инспекторка, Марија М., која беше пронајдена мртва во стан во Охрид, починала од предозирање со наркотични средства, покажуваат првичните сознанија за причините на смртта, објави „Охридскај“. Пораншната инспекторка на криминалистичката полиција во СВР Охрид, беше...

Поранешна полициска инспекторка пронајдена мртва во Охрид

Поранешна полициска инспекторка попладнево е пронајдена мртва во стан во Охрид. Безживотното тело е пронајдено во стан на улица Сирма Војвода во Охрид – потврдува за „Охрид 1“ портпаролот на ДВР Охрид, Стефан Димоски. - Станува...

Д-р Беќаровски: Вистинските независни интелектуалци во Бугарија и Македонија, за 24 часа можат да...

Вистинските независни интелектуалци во Бугарија и Македонија, за 24 часа можат да ги решат меѓусебните недоразбирања, без посредници и преведувачи, бидејќи го зборуваат истиот јазик, ЈАЗИКОТ НА РАЗУМОТ. Националистите во Бугарија и Македонија, иако...

Молекуларниот биолог Идриз Дурмиш: Дали во портокалот навистина има присуство на Sars-CoV-2?

Откако во јавноста се актуелизираше прашањето за начинот на кој функционираат брзите антиген тестови и дали тие се доволна метода која може да го забележи присуството на ковид19, на својот личен фејсбук профил се...

Бислимовски: БЕГ ќе остане без лиценца во истиот момент кога ќе престане да испорачува...

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимоски, вели дека БЕГ ќе остане без лиценца во моментот кога ќе престане да испорачува топлинска енергија во Скопје, а одговорноста за снабдување со топлинска енергија ќе...

Се најавуваат промени во кабинетот: Ковачевски бара извештај за резултатите на советниците на Заев

Во вчерашното гостување на ТВ Телма, мандатарот Димитар Ковачевски најави дека ќе се направи анализа во однос на начинот на кој беше пресретната енергетската криза во државата. Тој, како иден премиер најави и промени во премиерскиот...

ОБРАЌАЊЕ НА 13 МАКЕДОНСКИ НТЕЛЕКТУАЛЦИ: Македонија не може и не смее да прифати концепт...

МАКЕДОНИЗМОТ Е ЛЕГИТИМНА ЕМАНЦИПАТОРСКА ИДЕЈА. ЧУМУ Ѝ Е НА ЕВРОПА ЕДНА РАЗМАКЕДОНЧЕНА МАКЕДОНИЈА? Почитувани граѓани на Македонија, Во овие судбински денови за европската иднина на нашата татковина, длабоко загрижени поради фактот што таа станува заложник на...

Ме тргаат зошто Бујар Османи е подготвен на решение со Бугарија по секоја цена,...

За моите позиции немаше простор во новата влада, рече во своето денешно обраќање досегашниот вицепремиер европски прашања, Никола Димитров. "Сакам да демантирам дека самиот сум се повлекол. Тоа не е точно. Јас не сум човек...

Бектеши се закани со одземање на лиценцата на БЕГ ако нема парно

БЕГ има законска обврска да обезбедува парно греење, доколку не го направи тоа, тогаш согласно Законот за енергетика може да се соочи со одземање на лиценцата, изајви министерот за економија Крешник Бектеши за телевизија...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ