30/06/2022

Корона профит: Во „Систина” и „Жан Митрев” народот платил 110 милиони евра лани, 41...

Во „Аџибадем Систина“ минатата година граѓаните оставиле запрепастувачки 77,5 милиони евра, а во „Жан Митрев клиник“ 32,5 милиони евра, или само во овие две приватни здравствени установи, за извршените здравствени услуги, народот платил 110...

Домашни апарати кои “голтаат” струја дури и кога не работат: Со овие совети ќе...

Поради кризата предизвикана од пандемијата на коронавирусот, како и актуелната војна во Украина цените на електроенергентите растат во цела Европа, што најмногу се одразува на нивото на потрошувачка на струја во домаќинствата. Државите во главно...

Револуција: Mastercard и Nexo воведуваат кредитна картичка базирана на криптовалути

Компанијата за тргување и кредитирање во криптовалути Nexo, објави дека во средата ја лансирале првата кредитна картичка заснована на криптовалути во светот во соработка со глобалната компанија за картички Mastercard. Nexo Card првично ќе биде...

Пандемијата и карантините го „секнаа“ пиењето по кафеани – преполовен прометот во угостителските објекти

Пандемијата со корона вирусот и карантините го „секнаа“ пиењето по кафеани. Податоците на Државниот завод за статистика покажуваат дека во 2020 година во однос на 2019 година е преполовен прометот во угостителството. Но, сумите...

Газдите сакаат работниците да бидат со години пријавени на определено работно време!

Измените на Законот за работни односи се заглавени подолг период во собраниските лавиринти. Новите правила кои се бараат да бидат изгласани од пратениците предвидуваат намалување на времето работникот да биде пријавен на определено работно...

Газпром вообичаено испорачува гас за Европа преку украинска територија

„Газпром“ вообичаено продолжува да испорачува руски гас во Европа преку украинска територија, изјави денеска портпаролот на руската компанија Сергеј Купријанов. „Газпром нормално испорачува руски гас преку украинска територија, во согласност со барањата на европските потрошувачи,...

Најголемо бегство на инвеститорите од крипто-фондовите од јануари

Крипто-фондовите минатата недела доживеаа најголем одлив на капитал од јануари, бидејќи инвеститорите повлекоа пари од биткоин и етериум фондовите, објави CoinShares во понеделникот. Средствата имаа нето-одливи од 134 милиони американски долари, што ја означува втората најлоша недела...

Маск побогат од Безос за 100 милијарди долари

Според најновата листа на Форбс, американскиот милијардер Илон Маск дополнително го зголемил своето богатство кое сега се проценува на 282 милијарди долари. Тоа е речиси за 100 милијарди долари повеќе од богатството на основачот на...

Како војната во Украина ќе се одрази врз туризмот во Европа?

Многу европски туристички земји, како Хрватска, Шпанија и Италија, се надеваа дека оваа сезона ќе биде многу подобра од претходните две поради укинувањето на мерките за пандемијата, но ситуацијата со Украина искомплицира сè. Диего Санз,...

Војната во Украина го намалува БДП на Западен Балкан

Војната против Украина ќе има сериозен ефект врз економиите многу подалеку од непосредната област на конфликтот, според новото истражување на Европската банка за обнова и развој (ЕБРД). Европската банка за обнова и развој ја намали...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ