30/06/2022

Од денеска ценовен шок: Поскапуваат горивата, лебот, брашното, маслото, млекото, оризот и јајцата

Од денеска престануваат да важат дел од антикризните мерки што Владата ги воведе во март со цел ублажување на последиците од енергетската криза и заштита на стандардот на граѓаните. Основните прехранбени продукти повеќе нема...

Колу посто од домаќинствата во ЕУ поседуваат крипто средства

Околу 10 отсто од домаќинствата во шесте евро-земји опфатени со студијата на Европската централна банка (ЕЦБ) поседуваат сопствени криптовалути, од кои повеќето вредат помалку од 5.000 евра. Претседателката на ЕЦБ Кристин Лагард во неделата изјави...

Каде се крати, а каде се додава во предлог ребаланост за годинава

Буџетите на речиси сите министерства со предложениот ребаланс се скусија. Иако во поголемиот дел кратењето на парите се во просек за еден милион евра помалку, има и буџетски корисници кои ќе имаат драстично помал...

Анализа на „Пари“: За ковид-тестови во приватните лаборатории сме потрошиле над 50 милиони евра,...

Повеќе од 50 милиони евра оставиле граѓаните во приватните лаборатории за да направат околу 1,5 милиони тестови за корона од почетокот на пандемијата па до сега. Ова го покажува една груба пресметка, ако се земе...

„Отворен Балкан“ – Со идентификациски број до дозвола за работа без бариери во три...

Привршуваат последните подготовки за добивање идентификациски броеви на „Отворен Балкан“, односно дозвола за работа без бариери во Албанија, Србија и Македонија. Без никакви административни бариери граѓани на Србија, Македонија и Албанија ќе можат да бараат...

Како петте најголеми технолошки компании ги заработуваат своите милијарди?

На крајот на 2021 година, петорката Big Tech, составена од Apple, Amazon, Google (Alphabet), Meta (Facebook) и Microsoft, генерираше комбиниран приход од 1,4 трилиони долари. Според “Вижуал Капиталист”, постојат два главни начини на кои овие...

ЕУ воведе целосно ембарго на руската нафта, банките исклучени од SWIFT

„Шестиот пакет санкции подразбира целосна забрана на увозот на сите руски нафти, поморски и копнени цевководи, и сирова нафта и рафинирана“, рекла Фон Дер Лајен. Шестиот пакет санкции вклучува и исклучување на Сбербанк и други...

Во кои земји работната недела е најдолга, а во кои најкратка?

Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД), во која членуваат 38 земји, го пресмета просечниот број часови на работа на луѓето. Најновите достапни податоци од 2020-та година даваат слика за стандардната работна недела во различни...

Очај во Европа поради санкциите за Русија! Обезбедување во маркетите ги чува брашното и...

Супермаркетите ширум Европа ангажирале дополнително обезбедување за да спречат масовна кражба на маслото и брашното, кои за многу Европејци станале луксузна роба. Минатиот месец најмногу кражби се забележани во Германија и Италија, па сопствениците на...

Возилото ќе може да се осигура само за викенд, на шест месeци или за...

Во завршна фаза е процесот на либерализација на пазарот на автоосигурувањето. Во моментов пазарот на автоодговорноста е регуриран. Тоа е така затоа што кога се подготвувале правилата имало малку осигурителни компании, но со развој...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ