30/06/2022

Ковид закани за земјоделството: намалена побарувачка, раст на трошоците за производство, проблеми со откуп,...

Центарот за истражување и креирање политики и Националната федерација на фармери спроведоа истражување, колку пандемијата удрила врз земјоделството во Македонија. Посебен фокус во истражувањето е ставен на младите и жените. Во истражувањето се опфатени...

Хрватската просечна нето плата повеќе од двојно повисока од македонската

Просечната месечна исплатена нето-плата во октомври во Хрватска изнесувала 7.108 куни или околу 947 евра, пишува денеска загрепски „Вечерњи лист“, наведувајќи дека нето платите за годината се зголемени за 361 куна или околу 48...

Домашна инвестиција на “Еликсир Дистрибуција” во општина Кисела Вода

Инвестиција вредна преку 400.000 евра започна со реализација во индустриската зона во општина Кисела Вода. Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски денес изврши увид во градежните активности кои започнаа во ноември, преку кои компанијата "Еликсир Дистрибуција" отвора капацитет...

Москва се закани дека ќе го прекинат снабдувањето на Европа со гас преку Северен...

Рускиот заменик премиер, Александар Новак, изјави дека таквиот чекор би довел до катастрофални последици по глобалното снабдување со нафта и оти би довело до скок на цената на 300 долари по барел нафта. САД деновиве...

Се зголемува цената на бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемуваат за 0,50 денар/литар, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемува за...

Возилото ќе може да се осигура само за викенд, на шест месeци или за...

Во завршна фаза е процесот на либерализација на пазарот на автоосигурувањето. Во моментов пазарот на автоодговорноста е регуриран. Тоа е така затоа што кога се подготвувале правилата имало малку осигурителни компании, но со развој...

Од полноќ поскапи цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која се врши зголемување на цените на нафтените деривати во просек за 1,84% во однос на претходната недела. Според новата одлука, од вечерва по полноќ цената на бензинот...

Поради падот на мрежите, Цукерберг загуби повеќе милијарди долари!

Поради падот на „Фејсбук“, „Инстаграм“ и „Ватсап“, богатството на Марк Цукерберг, се намали за повеќе од шест милијарди американски долари за неколку часа, пишуваат светските медиуми. Најпрво се урнаа социјалните мрежи и услугите за пораки...

Првите европски зелени обврзници станаа тотален хит

Европската унија (ЕУ) го забележа своето прво издавање зелени обврзници во вредност од 12 милијарди евра. Емисијата се покажа како „тотален хит“, според пазарните дефиниции, привлекувајќи апликации за 135 милијарди евра, според Bloomberg. Хартиите од...

Како реагираат „Facebook“ и „Google“ на одлуките за Г7?

Најголемата социјална мрежа во светот, „Facebook“, го поздравува напредокот постигнат од Г7 во однос на минималната даночна стапка и потврдува дека ова може да значи дека социјалната мрежа ќе плаќа поголеми даноци на различни...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ