01/07/2022

ОВИЕ УРЕДИ ГОЛТААТ СТРУЈА, А ЕВЕ КАКО ДА ГИ УПОТРЕБИТЕ ЗА ШТЕДЕЊЕ: Ако го...

Голем е бројот на апарати за домаќинство кои трошат многу електрична енергија: машина за перење, машина за миење садови, бојлер... Нивната употреба е невозможно да се избегне, но секако постои порационален начин да се...

Милијардерот верува во криптовалути: „Како што вели Бафет – кога плимата ќе исчезне, се...

Милијардерот Марк Кјубан вели дека верува во иднината на криптовалутите. Во наводното интервју за магазинот „Fortune“, милијардерот изјавил дека кризата низ која моментално поминува крипто-просторот ќе овозможи да се раздвојат валидните проекти од оние кои...

Поради новите правила на ЕУ, на големите технолошки компании им се закануваат големи казни

Според новите правила кои Европската комисија наскоро би требало да ги усвои, компании како "Meta", "Google" и "Twitter" ќе мора да се преземат сериозни мерки против ширењето на дезинформации. Европската комисија работи на дополнителен притисок...

Европејците би можеле да ја поминат зимата во студени станови

Европа би можела да се соочи со недостиг на енергија во следната зима, откако руската инвазија на Украина ја продлабочи енергетската криза на Стариот континент, предупреди во средата шефот на Меѓународната агенција за енергетика...

Инфлацијата на ниво од 11,9 отсто: Бизнисот бара итни мерки за помош, државата допрва...

Државата веднаш да преземе мерки за пресретнување на евентуална ескалација на состојбите што би можело да се случат следната зима, апелираа вчера од Стопанската комора на Македонија, од каде побараа штедење особено на електричната...

Цените на горивата во Грција вивнаа до небо: Литар чини и до 30 денари...

Цените на горивата во Грција нема да им се допаднат на граѓаните, ниту туристите, бидејќи оваа земја последните денови бележи ценовни рекорди на бензинот и дизелот во регионот. Според најновите податоци, цената на дизелот е...

Колку заработуваат Европејците: Каде минималната плата е 332 а каде 2.257 евра?

Европската унија ја заострува директивата за минимална плата – веќе денес би можело да се потпише политички договор за мерка изгласана во Европскиот парламент пред речиси една година, чија цел е да се гарантираат...

Од ноќеска на полноќ ново зголемување на цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,30 % во однос на одлуката од 3.06.2022 година. Малопродажните цени на бензинот Еуросупер БС-95...

„ПАРИ“ ОТКРИВА: 10 градежни фирми со чист профит од над 20 милиони евра, кој...

Во услови на криза, прво предизвикана од пандемијата, а потоа и од руско-украинската војна, најбрзо страдаат проекциите за капиталните инвестиции, а тоа значи помал ангажман и на градежните компании. Но, она што беше добрата...

(Фото) Колкави се цените на основните прехранбени продукти денеска во споредба со вчера? Маслото...

По вчерашната одлука на Владата да не ја продолжи мерката со која беа „замрзнати“ цените на основните прехранбени продукти, денеска во маркетите се среќаваат нови цени на производите. Од денеска основните продукти како лебот, млекото,...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ