23/06/2021

Како најбогатите го избегнуваат плаќањето на данок!?

Некои од најбогатите луѓе во светот успееја да го зголемат своето богатство до неколку десетици пати во последните неколку години. Зад ваквиот деловен успех, несомнено стои напорна работа и низа добро повлечени деловни потези....

Човекот кој ја предвиде кризата во 2008 година со драматична порака: Се наоѓаме во...

Финансискиот експерт Мајкл Бари, овековечен во филмот „The big short“ (го игра Кристијан Бејл), издаде ново, драматично предупредување. “Луѓето секогаш ме прашуваат што се случува на пазарот. Едноставно е. Најголемиот шпекулативен меур на сите времиња,...

Нов данок за граѓаните: Ќе плаќаме еколошка такса од 3,5 денари за секој литај...

Владата на Македонија ќе воведе еколошка такса за дизелот и бензините од 3,5 денари од 1-ви јули, соопшти денеска премиерот Зоран Заев. Како што може да се заклучи, се работи за нова давачка со која...

Од полноќ повисоки цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука од полноќ да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,15% во однос на минатата недела. Така, цените на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се...

Оваа земја го легализираше плаќањето со Биткоини

Ел Салвадор е првата земја во светот каде биткоинот ќе биде дозволен како платежно средство. Со овој потег, државата сака да воведе „финансиска инклузија, инвестиции, туризам, иновации и економски развој“, убеден е претседателот на...

РКЕ започна постапка за одземање на лиценците на Супертрејд, РКМ, Пертинакс и Ли-Оил поради...

Марко Бислимовски, претседателот на Регулаторна комисија за енергетика, денеска ги презентираше наодите на вонредната седница од анализата на дистрибуираниот мазут и други течни горива и при тоа ги соопшти компаниите на кои ќе им...

И ноќните клубови ги „тресе“ крипто-грозница: Лидерите велат дека биткоинот е подобар и од...

Вредноста на биткоинот можеби вчера драстично се намали, но сепак сè повеќе влегува во порите на глобалното општество. Имено, метежот на „Miami Bitcoin“ конвенцијата ги погодил и клубовите во текот на викендот. Во саботата раперот Џи-Изи...

Инвестицискиот план на власта, реално сценарио или ново предизборно ветување со стари проекти?!

Планот на Владата е до 2027 година да реализира инвестиции во вредност од 8 милијарди евра. Сериозна сума на пари властите планираат да потрошат во инвестиции во енергетиката, подобрување на патната инфраструктура, во здравството,...

„Бош“ отвори фабрика за производство на чипови, вредна една милијарда евра

Германската технолошка компанија „Бош“ во Дрезден отвори фабрика за чипови вредна една милијарда евра. Фабриката ќе помогне да се задоволи зголемената побарувачка за полупроводници. Поради глобалниот недостиг на полупроводници, водечките автомобилски компании како „Фолксваген“ и „БМВ“...

Се зголемува цената на бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемуваат за 0,50 денар/литар, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемува за...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ