18/01/2021

Што се крие позади корекцијата на пазарот на криптовалути?

Ерупцијата на оптимизам на крипто-пазарот привремено заврши. Времето на корекција сè уште оди кај оптимистите, а се знае и зошто. Оптимизмот не опадна дури ниту кога биткоинот се искачи над 20 000 долари, дури ни...

Големи критики за Google: Оние кои не им се мили, едноставно може да исчезнат...

Google спроведува експеримент во Австралија, кој, според неговите критичари, само ја докажува неговата неверојатна моќ и монопол. Google и Facebook веќе подолго време се во војна со австралиската влада, која им се заканува со закон...

Лагард: Навистина ми е жал, но биткоинот е шпекулативно средство

Биткоинот има своја улога во олеснувањето на криминалните активности, навести претседателката на Европската централна банка Кристин Лагард на онлајн конференција, велејќи дека криптовалутата дозволува „чуден бизнис“. „За оние кои сугерираат дека ова може да стане...

Несреќа во Њујорк: Автобус виси на надвозник, повредени најмалку седум лица

Сите повредени се патници од автобусот и пренесени се во болница, јавува "Guardian". Најмалку седум лица биле повредени во несреќа во Њујорк кога автобус излетал од надвозник во Бронкс. Како што навела полицијата во Њујорк, седум...

Влетал со Голф 5 кај Градска и вперил пиштол во полицијата, едно лице е...

Пред Градската болница "Свети Наум Охридски" во Скопје моментално има голем број на полициски службеници и возила. Како што пренесуваат извори од лице место, возило марка "Голф 5" влетало во болницата, а едно лице извадило...

Дури и Русите останаа запрепастени: Ни пристигна „Балканскиот монструм“

Студот во Русија не е никакво чудо, но толку силна снежна бура, врнежи на снег и мраз кои зафатија повеќе руски региони, не паметат ниту најстарите жители, пренесуваат руските медиуми. Москва синоќа беше погодена од...

СЗО: 95 отсто од произведените вакцини се распоредени во само 10 земји

Шефот на европскиот огранок на Светската здравствена организација (СЗО), Ханс Клуге, изјави во Копенхаген дека 95 проценти од вакцините против Ковид-19, кои се произведени досега, биле дистрибуирани во само 10 земји. Клуге прецизираше дека станува...

Колку милиони евра наплатиле извршителите во 2019 година, ако за 14 години наплатиле 1,4...

Извршителите во 2019 година година наплатиле над 123 милиони евра- покажува последниот извештај за нивното работење објавен на крајот од минатат година. Извештајот покажува дека за четиринаесет години  од нивното работење, наплатиле вклупно 1,36 милијарди...

СЗО: Досега најголем дел од вакцините отидоа кај богатите земји

За 36 дена се дадени околу 28 милиони дози вакцина против коронавирус во 46 претежно богати земји во светот, изјави претставникот на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан. И покрај фактот дека вакцинацијата против Ковид-19...

Директорот на „Модерна“: Светот ќе мора да живее со Ковид-19 засекогаш

Извршниот директор на компанијата „Модерна“, Стефан Бансел, изјави дека коронавирусот ќе биде присутен засекогаш. Многу водечки здравствени експерти сметаат дека постои голема веројатност дека Ковид-19 ќе стане ендемска болест, односно, дека ќе биде трајно присутна,...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ