30/06/2022

Ракометарот на „Бутел“ Денис Тот се бори за живот откако бил претепан вчера

Од клубот за МИА потврдија дека тој се наоѓа во критична состојба и дека е претепан. Од МВР најавуваат детали за денеска Хрватскиот ракометен интернационалец од клубот „Бутел“ Денис Тот се бори за живот во...

Позитивен тест не значи и инфекција со ковид-19, а враќањето на терен зависи од...

Случајот на еден од најдобрите ракометари на денешницата, Никола Карабатиќ, кој настапи за Франција во втората фаза на Европското првенство, и покрај позитивниот тест на ковид-19, внесе забуна во спортската јавност, а ги доведе...

Митревски пак херој на Порто, му донесе победа со одбрана во последната секунда!

Македонскиот репрезентативец Никола Митревски одново имаше клучна улога во победата на Порто во Лигата на шампионите, овојпат на гостувањето кај Динамо Букурешт (26-27). Митревски имаше девет одбрани на овој натпревар, но дефинитивно најважна и најхеројска беше последната, рефлексна, вредна...

Се враќа ли публиката на спортските натпревари?

Утрово на состанок со Комисијата за заразни болести се донесени новите мерки што министерот Венко Филипче ги предложи на Главниот координативен кризен штаб. Истите се донесени врз основа на стабилизацијата на епидемиолошката состојба во...

Што пишува Европа за успехот на Кире Лазаров и репрезентацијата

Како ретко во кој спорт и како ретко кога во историјата еден селектор во исто време играше со своите играчи и го совлада светскиот шампион кој дојде во полн состав. Цела Европа пишува за...

За каков крај зборувате, со Вардар ќе освојам и трета титула во ЛШ

Сопственикот на Вардар, кој неодамна ја извести македонската јавност дека ќе се повлече од клубот, синоќа за gol.mk порача дека после титулата, размислува за една работа – за нова титула во...

Колку пари собра Вардар од ЕХФ и награди

Успехот од Келн на новиот европски ракометен првак Вардар му носи најмалку 1.5 милион евра во клупската каса. Тоа се пари што ќе ги добие како награда од дражавата и Европската...

За сите вас кои вчера чекавте и не дочекавте, за Саздо, за цел Балкан...

По големиот успех и фантастичниот пречек на скопскиот плоштад, на својот Фејсбук профил се огласи капитенот на ракометарите на Вардар, Стојанче Стоилов. “За сите вас кои вчера чекавте, чекавте и не дочекавте...

РАСПРОДАДЕНО! Секој сака да има шампионски дрес на Вардар

Вардар непосредно пред тргнувањето за Келн ги промовираше новите дресови, кои им донесоа среќа на ракометарите на македонскиот првак. Нормално е што по европската круна фан-шопот на „вардарци“ беше преполн со...

Нов бразилец во редовите на европскиот шампион Вардар

Составот на Вардар за новата сезона ќе биде засилен со доаѓањето на бразилскиот интернационалец Хозе Гиљермо Де Толедо (25). Тој потпиша двегодишен договор со европскиот првак Вардар, а игра на позицијата...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ