12/08/2022

Роналдо oд очај и бес шутираше играч на терен – требаше ли да добие...

Поразот на ФК Манчестер Јунајтед од Ливерпул на Олд Трафорд (5:0) му падна тешко на Кристијано Рoналдо. Еден од најдобрите фудбалери на светот, Кристијано Роналдо, со својот Манчестер Јунајтед доживеа тежок пораз на домашен терен...

Постигнат договор, Чави се враќа во Барселона

Легендата на Барселона и шпанскиот фудбал, Чави Ернандез, се враќа на „Ноу Камп“. Чави, се договорил да ја предводи Барселона до крајот на сезоната, со опција договорот да биде продолжен на уште два години,...

Ова се најплатените кошаркари во НБА лигата

Американската НБА лига го објави списокот на десетте најплатени кошаркари кои ќе играат во следната сезона. Заработката на најплатениот НБА кошаркар Стеф Кари е 45,7 милиони американски долари, кој е прв на таа листа,...

Њукасл стана најбогат фудбалски клуб на светот по преземањето од саудискиот принц

Њукасл е последниот фудбалски клуб кој доби богати газди од Блиски Исток. Премиерлигата го одобри преземањето на Њукасл од страна на Јавниот инвестициски фонд (ПИФ) од Саудиска Арабија во зделка вредна 305 милиони фунти,...

Ристовски: Во нашата соблекувална нема Македонец, Албанец… туку има единство!

Ристовски по мечот го потенцираше единството кое владее во македонската селекција. „Во нашата соблекувална нема Македонец, Албанец, црн или бел, тука има единство, сите играме за еден дрес и така успеавме да дојдеме до овој...

Ѓорческа против Шарапова на Ролан Гарос?

Лина Ѓорческа со новите поени на ВТА листата стигна до најдобриот пласман во кариерата и тоа на 182-то место во поединечна конкуренција и на 136-то место во игра на двојки. Со новиот ранкинг на...

Се враќа ли публиката на спортските натпревари?

Утрово на состанок со Комисијата за заразни болести се донесени новите мерки што министерот Венко Филипче ги предложи на Главниот координативен кризен штаб. Истите се донесени врз основа на стабилизацијата на епидемиолошката состојба во...

Навивачите на Лестер и Наполи се тепаа на стадионот и улиците

Фудбалерите на Лестер и Наполи одиграа 2:2, во рамките на првото коло, во Лига Европа. Дуелот го обележаа тепачките на навивачките групи, пред и во текот на натпреварот. И покрај забраната за гостинските навивачи, поради...

Абрамович сака да купи шпански великан

Англиските медиуми тврдат дека Роман Абрамович ќе се обиде да ја купи Валенсија, по завршувањето на воениот конфликт, кој му донесе големи санкции во Велика Британија. Питер Лим, сегашниот газда на „лилјаците“, ја потврдил понудата...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ