30/06/2022

Македонија држи дистанца, ниту еден од соседите не оди на ЕП

Македонската репрезентација обезбеди пласман на ЕВРО 2021, а во услови на коронавирус вредно е да се одбележи и дека нашиот национален тим одржува и социјална дистанца, бидејќи ниту една од соседните...

Фудбалерот од Словенија го тепал својот голман додека траел натпреварот, а неговото паѓање стана...

Натпреварот меѓу Кристијансунд и Викинг беше дерби коло во Норвешка, но ниту најголемите фудбалски фанови не го очекуваа ова. Гостинскиот тим дојде до победата (2:3) во третата минута од продолжението, а имаше голема тензија на...

Натпреварот Македонија – Словенија на 1 јуни ќе се игра со публика – Владата...

Во знак на поддршка на Македонската фудбалска репрезентација, која за прв пат се пласираше на Европското првенство и која на 1 јуни ќе одржи подготвителен пријателски натпревар, членовите на Владата, на седницата донесоа Одлука...

Договорот ми беше на маса, го одбив „Чикаго Булс“ во времето на Џордан

Прославениот македоснки кошаркар, а сегашен претседател на Македонската кошаркарска федерација, Петар Наумоски, ја отвори душата и призна дека одбил прилика да заигра со Мајкл Џордан. Во периодот кога играше најдобра кошарка во...

„Трансфермаркт“ ги вреднуваше националните тимови кој ќе учествуваат на ЕУРО. Колку вреди македонската репрезентација

Фудбалската репрезентација на Македонија наредното лето прв пат во својата историја ќе учествува на едно Европско првенство. Во Ц-групата, противници на Македонија ќе бидат Украина, Австрија и Холандија. Специјализираниот портал „Трансфермаркт“ ги вреднуваше националните...

Oтворено првенство на Македонија во Зелен Тенис во ТК Теннис Парк

Македонската Тениска Федерација ги поканува сите јуниори и јуниорки до 11 години да се пријават на Отвореното првенство во тенис на Македонија кое ќе се одржи во ТК „Теннис Парк" при СЦ „Јане Сандански". Првенството...

Позитивен тест не значи и инфекција со ковид-19, а враќањето на терен зависи од...

Случајот на еден од најдобрите ракометари на денешницата, Никола Карабатиќ, кој настапи за Франција во втората фаза на Европското првенство, и покрај позитивниот тест на ковид-19, внесе забуна во спортската јавност, а ги доведе...

Клинсман: Македонија покажуваше моменти на брилијантност, ова е огромен шок за Германија

Легендарниот германски фудбалер и поранешен селектор на германската репрезентација, Јирген Клинсман, испрати големи пофалби за Македонија. Зборувајќи за натпреварот, Клинсман истакна дека овој пораз е голем шок за Германија. Не знам како изгубивме, ова е голем...

Дејвис има 190 милиони причини за радост

Ентони Дејвис ги финишира преговорите околу новиот договор со Лос Анџелес Лејкерс. Американските медиуми тврдат дека тој ќе потпише пет годишен договор кој ќе му донесе 190.000.000 евра. Дејвис, во својата прва сезона со Лејкерси...

Нејмар: Никогаш нема да го заборавам гестот на Марадона!

Легендата на светскиот фудбал, Диего Армандо Марадона минатата недела почина во Буенос Аирес, па во изминативе денови многу фудбалски имиња се простија од него, му оддадоа почит со одредени потези, но и воедно споделија...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ