22/05/2022

Дали знаете зошто децата лажат? Психолозите објаснија

Децата многу често не се согласуваат со родителите, а тоа е најизразено во пубертетот и тие критични години за секое дете, кога мислат дека никој не ги разбира и не ги поддржува. Бројни истражувања...

Како да препознете дали вашето дете е зависно од мобилниот телефон, таблетот или компјутерот...

Многу експерти велат дека зависноста може сериозно да се развие кај децата доколку прекумерно ја користат технологијата. Како да препознаете дека вашето дете е зависно од телефони, таблети или компјутери? Повеќе не го интересираат други...

Кога отишла на ултразвук помислила дека докторот се шегува: Забременила за време на бременоста

Новопечената мајка, која на социјалната мрежа ТикТок е позната под псевдонимот „Taming Triplets“, на својот профил споделила необична приказна за бременоста. Имено, таа природно останала бремена со близначки, а 10 дена подоцна дознала вест што...

Мајка веќе осум години ги дои своите деца: “Ова е мој избор”

Англичанката Беки Аш е мајка на две деца кои веќе осум години никогаш не престанала да ги дои. Иако се нашла на мета на критики, објаснила зошто сѐ уште го прави тоа. 35-годишната мајка работи...

Го доела бебето само на десната града, а потоа се случило нешто многу чудно

Инфлуенсерката Аби Херберт неодамна со своите следбеници на ТикТок споделила дека се соочила со проблем додека ја доела својата 6-месечна ќерка Попи. Имено, Аби открила дека нејзиното девојче сакало да цица само од десната дојка,...

Зошто децата повеќе се заразуваат со делта варијантата на коронавирус?

Растот на случаи на коронавирус кај децата ширум светот, со ширење на делта варијантата, поттикнува хоспитализација. Постои зголемена загриженост за ризикот од сериозни болести и пренос на симптомите. Се покрена прашања за безбедноста во...

Медицински феномен: Останала бремена додека била бремена!?

Британскиот пар Ребека Робертс и Рис Вивер една година се обидувале да добијат дете, а потоа среќата конечно им се насмевнала. Првите снимки од ултразвукот направени во 7-та недела од бременоста покажале како малиот Ноа...

Едноставен трик за чиста облека: Користете влажна марамица, но само на овој начин!

Просечна личност троши околу 4 часа неделно на перење облека, а иако модерните машини поголемиот дел од работата ја завршуваат сами, резултатот од перењето може значително да се подобри со еден едноставен трик. Овој трик...

“Гардијан” со анализа : Зошто децата повеќе сакаат YouTube од телевизија?

Кога станува збор за забавната содржина за деца, во денешно време не е како што било некогаш. На децата не им недостига избор, а технологијата има значително влијание врз нивниот живот. Тоа што многу...

Можат ли новороденче и домашни миленици заедно?

Мачките обично го игнорираат новиот член и бегаат од бебето. Важно е само претходно да ја запознаете, да ја оставите да ја душка ногата на бебето, да ја види просторијата и да ѝ посветите...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ