17/01/2022

Цената на „Honor Magic V“ ќе започне од 2.200 долари!

„Honor“ ќе го лансира својот прв телефон што се преклопува, „Magic V“, во понеделник, на 10-ти јануари, а денес цената на телефонот беше забележана во пробното лансирање. Варијантата од 12/256 GB ќе чини 13.999 CNY,...

Објавена нова снимка од роботот Амека, твoрците велат: “Ова почнува да нè плаши”

Британската компанија "Engineered Arts" објавила уште едно видео од својот хуманоиден робот Амека, кој неодамна станал познат по тоа што покажува најточни човечки изрази. Додека претходното видео прикажало како роботот се буди од длабок сон,...

Кои се најпопуларните страници и социјални мрежи во светот за 2021-ва?

Популарноста на „TikTok“ продолжува да расте секој ден, а на крајот на 2021-ва година социјалната мрежа е уште попосетувана од „Google“ и „Facebook“. Податоците од компанијата за мрежни услуги „Cloudflare“ покажуваат дека „TikTok“ е најпосетуваниот...

Римац нуди 1.000 евра за секој кој ќе му понуди работник – Еве за...

Мате Римац на својот Фејсбук профил напиша дека неговата компанија „Rimac Group“ е во потрага по вработени, а секој кој ќе му препорача работник ќе биде награден со дури 1.000 евра. „Како што ја шириме...

Патент на „Samsung“ за троен екран

„Samsung“ неодамна поднесе барање за патент до Светската организација за интелектуална сопственост, кое официјално беше објавено во јавноста пред неколку дена. Од овој патент се гледа дека „Samsung“ се обидува да направи телефон со екран...

Русите манифестираат сила, промовираа ново моќно оружје, го чуваат на Крим (видео)

Русија покажа ново оружје. Министерството за одбрана објави снимка од беспилотно летало кое погодува цели во воздух. Руската војска соопшти дека тоа е првото достапно видео од дронот во акција. Името на дронот е Орион. https://twitter.com/ASBMilitary/status/1472961567599865873?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1472961567599865873%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fvocentar.com%2F2021%2F12%2F21%2Fd180d183d181d0b8d182d0b5-d0bcd0b0d0bdd0b8d184d0b5d181d182d0b8d180d0b0d0b0d182-d181d0b8d0bbd0b0-d0bfd180d0bed0bcd0bed0b2d0b8d180d0b0%2F https://twitter.com/RussieConakry/status/1472869833775669250?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1472869833775669250%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fvocentar.com%2F2021%2F12%2F21%2Fd180d183d181d0b8d182d0b5-d0bcd0b0d0bdd0b8d184d0b5d181d182d0b8d180d0b0d0b0d182-d181d0b8d0bbd0b0-d0bfd180d0bed0bcd0bed0b2d0b8d180d0b0%2F Тестирањето...

Огромна зделка: „Oracle“ го купува „Cerner“ за 28,3 милијарди долари

Американската компанија „Oracle“ се согласи да ја купи компанијата за електронски медицински досиеја „Cerner“ за околу 28,3 милијарди долари – зделка што ќе додаде широка база на корисници во здравствената индустрија, поддржувајќи го облачниот...

Историски момент! Сондата на NASA првпат го „допре“ Сонцето (Фото/Видео)

Сондата на NASA, „Parker“, првпат го „допре“ Сонцето, пробивајќи се низ неистражената сончева атмосфера позната како сончева корона. Научниците оваа вест ја објавија вчера доцна вечерта во текот на состанокот на Американската геофизичка унија. Сондата поминала...

Се знае кога ќе биде ископан последниот биткоин !?

Трагачите по криптовалути досега имаат „изрударено“ 90 отсто од достапните биткоини или 18,89 милиони од можни 21 милион. Првиот биткоин е „ископан“ во јануари 2009 година, а експертите проценуваат дека последниот ќе биде ископиран во...

Пристигна Метаверзумот: Закерберг го лансираше „Horizon Worlds“ со кој може да ги оживеете и...

Мета го објави својот социјален простор на виртуелната реалност (VR), „Horizon Worlds“ по повеќе од една година тестирање. Ова е прв ваков производ откако Фејсбук стана Мета и ги најави своите планови дека ќе...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ