22/10/2021

Facebook го знае секој ваш чекор: Еве како да ја исклучите скриената дигитална мапа...

Дали сте знаеле дека Facebook го следи секој ваш чекор и го бележи во дигиталната мапа, „скриена“ во подесувањата? Станува збор за функцијата Location history која секојдневно го следи движењето на корисниците, особено доколку посетувате...

Јапонска компанија создаде очила кои го прекриваат целото лице

Јапонскиот бренд ZGHYBD во продажба пуштил необични очила кои го штитат целото лице од ултравиолетовите зраци. Јапонската компанија ZGHYBD претставила висококвалитетен поларизиран штит за лице изработен од поликарбонат и опремен со леќи за заштита од УВ зраците....

Фејсбук го менува името, компанијата планира промена на брендот?

Американскиот технолошки гигант Фејсбук планира наредната седмица да го промени името, пишува технолошкиот портал „The Verge“. Порталот, повикувајќи се на сопствени неименувани извори, наведува дека директорот на Фејсбук, Марк Закерберг, за промена на името на...

Интернет прелистувањето никогаш не било полесно и поточно

„Google“ започна со имплементација на „бесконечно“ лизгање на мобилните уреди, опција што треба да им го олесни пребарувањето на резултатите на корисниците. Континуираното лизгање значи дека кога ќе стигнете до дното на страницата со резултати...

Како една мала компанија разви вакцина против коронавирус и стана фармацевтски гигант?

Една од првите вакцини против коронавирус беше заеднички развиена од страна на фармацевтскиот гигант „Фајзер“ и малата германска компанија „Бионтек“. Иако многумина вакцината ја нарекуваат Фајзер, придонесот на „Бионтек“ е многу поголем од маргиналниот. Токму...

Блесна најмоќното српско борбено возило ЛАЗАНСКИ (ВИДЕО ФОТО)

Моќното борбено возило Лазански денес беше свечено претставено на Саемот за оружје и воена опрема во Белград. Борбеното возило Лазански е најголемата sвезда на годинашниот 10-ти Саем за оружје и воена опрема Партнер 2021, што...

„Xiaomi Redmi K50 Pro +“ ќе има „zoom“ за перископ и камера од 108MP

Досега нема многу информации за претстојната телефонска линија „Xiaomi Redmi K50“, но благодарение на дојавувач од Кина, сега ги имаме главните спецификации за најсилниот член на ова семејство – моделот „Redmi K50 Pro +“. Се...

Чиповите се спремни, ќе почнат да се произведуваат во 2022 година

За време на годишниот Форум на Самсунг, Чои Си-јанг зборуваше за иднината на производството на чипови на Самсунг и што ќе значи глобалниот недостаток за иднината на нивниот бизнис. Си-јанг е претседател и раководител...

Експерти од Алибаба, Спотифај и Вибер доаѓаат во Скопје

Подготовките за најголемата конференција за е-трговија во Македонија, која оваа година по четврти пат ќе се одржи на 12 ноември под мотото „Ready, set, grow!”, се во полн ек. И годинава, конференцијата за е-трговија ќе...

Поради падот на мрежите, Цукерберг загуби повеќе милијарди долари!

Поради падот на „Фејсбук“, „Инстаграм“ и „Ватсап“, богатството на Марк Цукерберг, се намали за повеќе од шест милијарди американски долари за неколку часа, пишуваат светските медиуми. Најпрво се урнаа социјалните мрежи и услугите за пораки...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ