03/12/2021

Француска студија за mRNK вакцините го потврди ризикот од воспалителни болести на срцето, но...

Големо истражување предупредува на ризикот од воспалителни болести на срцето, но истакнува и дека вакцинацијата сепак има повеќе предности. Вакцината против Ковид-19 на база на RNK го зголемува ризикот од воспаленија на срцевиот мускул и...

Листа на најпродаваните франшизи за видео игри

Најновиот додаток на франшизата „Call of Duty“ беше претставен ширум светот на сите платформи во петокот, а како што покажува графиконот, ова е секогаш значаен настан во светот на видео игрите, пишува „Statista“. Кога станува...

Необична населба привлекува внимание: Вистински Лего град во Украина!

„Comfort Town“ е посебен станбен блок во главниот град на Украина, а необичната населба привлекува внимание поради дизајнот инспириран од Лего коцките. Иако се работи за дел од Киев, поради својата изолација и специфична архитектура,...

Научници од Оксфорд: Откриен ген кој двојно го зголемува ризикот од смрт од Ковид-19,...

Научници од Универзитетот Оксфорд откриле ген кој двојно го зголемува ризикот од откажување на белите дробови и смрт од Ковид-19. Имено, тие тврдат дека 60 отсто од луѓето со потекло од Јужна Азија и 15...

Ова е најбараниот производ на Apple: Чини 20 долари, а испораката се чека со...

Доколку познавате некој љубител на „Apple“ производи, имате ограничен буџет за подарок, еве ви можност. Американскиот гигант продава крпа за чистење на екран по цена од 20 долари. Проблемот е во тоа што ќе чекате од...

Животот на Земјата се менува од корен: Фејсбук го префрла човештвото во вештачки свет,...

Марк Закерберг неодамна најави нешто што беше незамисливо – дека Фејсбук ќе го промени името и наскоро ќе се вика Мета. Според најавите, „Мета“, односно „Метаверс“ ќе претставува револуција во функционирањето на социјалните мрежи, каде...

WhatsApp престанува да работи за 43 типа на телефони. Погледнете дали вашиот мобилен е...

Платформата за допишување WhatsApp, ја укинува поддршката за многу стари модели на паметни телефони, што значи дека од денеска, 1 ноември, многумина ќе останат без популарна апликација која нуди бесплатно споделување слики и видеа ширум...

Научниците кои ја направија вакцината „Фајзер“ имаат добри вести во врска со Ковид-19

Основачите на германски „Бионтек“ кои ја направија првата mRNK вакцина против Ковид-19, оценија дека со текот на годините коронавирусот ќе добие статус кој денес го има грипот. Озлем Туречи и Угур Шахин, основачите на германски...

Што крие најчуваната тајна на Москва

Бункер 42 е дизајниран и изграден по првите нуклеарни тестирања на поранешниот Советски сојуз кога била донесена одлука дека истиот мора да се направи на длабочина од барем 50 метри под земјата за да...

Збогум „Facebook“, добредојде „Meta“

Facebook, социјалната мрежа, повеќе нема да ја дефинира иднината на Facebook, компанијата која сега ќе биде позната како Meta. Facebook Inc. го менува своето име за да ја разликува својата социјална мрежа, која има влошена репутација...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ