03/12/2021

Новиот патент на „Xiaomi“ открива телефон со обвиткувачки екран и pop-up камери

„Xiaomi“ во текот на оваа година го претстави „Mi MIX Alpha“, кој пристигна со интересно решение на обвиткувачки екран. Иако се работеше за концепт, а не комерцијален производ, телефонот привлече голем број вљубеници во иновациите....

Јакна која свети во темница и грее на температури до -20 Целзиусови степени

Брендот „Vollebak“ се враќа со уште еден интересен изум кој работи на соларна енергија. Ослонувајќи се на својата јакна за трчање на соларна енергија, која е прогласена за еден од најдобрите изуми од страна на...

Експерт за сајбер безбедност објаснува која е идеалната должина на лозинките?

Лозинките се составен дел од нашиот дигитален живот. Токму за тоа во една емисија зборувал хрватскиот експерт за сајбер безбедност, Тино Шокиќ. Во воведниот дел зборувал за неодамнешниот голем инцидент во кој „протекоа“ повеќе стотина...

Новите технологии се „застрашувачки“: Компјутер кој е во состојба да ги чита вашите мисли

Доколку сакате да нацртате или пак илустрирате нешто, а не сте умешни во тоа, компјутерот ќе може да ви помогне. Треба само да следите на кои детали сте фокусирани и да предвидите што сакате...

Oppo има нов концепт на телефон кој се преклопува три пати

„Oppo“ покажа уште еден флексибилен телефон. Кинеската компанија сè уште не објави флексибилен телефон кој е широко достапен на пазарот, но претстави неколку нови дизајни во форма на концепти. Најновиот концепт доаѓа во форма...

Цената нереална, а побарувачката уште поголема! Ова е мобилниот телефон кој го освои цел...

Неодамна се појави на пазарот, по долго одложување, па за кратко време направи вистински „бум“ во светот. Мобилниот телефон „iPhone 12 Pro Max“ сигурно не е најповолниот телефон кој што го освои пазарот, со оглед...

Работи кои никогаш не треба да ги пребарувате на „Google“

Google е најкористениот пребарувач на светот, но некои работи едноставно не треба да ги пребарувате на интернет. Списокот кој што ќе го прочитате настанал врз основа на искуства на други корисници, а мора да се...

САД го тужи „Facebook“ за повеќегодишна злоупотреба на монопол

Федералната трговска комисија (FТC) во Соединетите држави и скоро сите држави во САД поднесоа тужба против Facebook за наводите дека компанијата го прекршила законот за монопол и можеби треба да биде фрагментирана, пренесува Reuters. Facebook станува втора...

Експерт за безбедност предупредува: „Коронавирусот не е единствената пандемија со која што човештвото моментално...

Поради пандемијата на коронавирусот училиштата и факултетите, како и компаниите ширум светот го прифатија далечинскиот начин на работа. Но, тоа исто така ги привлече хакерите кои што во таа работа видоа „лесен плен“. „Пандемијата на...

Откриен таен проект на ЦИА – Целта била контрола на човековиот ум

ЦИА имала таен проект "MK-ULTRA" кој бил спроведен во текот на 1957-ма и 1960-та година, а чија цел била контрола на човековиот ум со помош на дрога и методи како хипноза. Се било откриено во...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ