03/12/2021

Русите направија лек против ковидот? Научниците тврдат, Москва го има најефикасното “оружје” против короната

Руските научници тврдат дека направиле лек против ковид 19 на база на моноклонирани антитела и дека тој ќе биде најефикасното оружје на имунолошкиот систем против С-протеинот на коронавирусот. Лекот е создаден на Институтот за молекуларна...

Мораме на Марс: Илон Маск објаснил зошто сака да ја колонизира Црвената планета: “Ни...

Извршниот директор на "Space X" Илон Маск, сака да го одведе човештвото подалеку од родната планета, а тие планови добиле нов замав имајќи ги предвид климатските промени, можните удари на комети и опаѓачката стапка...

Google Maps оди чекор пред сите: Area Busyness ќе ви помогне да избегнете гужва...

Компанијата Google, често додава нови функции во својата позната апликација Google Maps, а од една од новите функции ќе биде особено корисна за време на празничната сезона. Станува збор за функцијата наречена Area Busyness, која...

Џо Бајден се провози со електричното возило на Хамеро Бајден се провози со електричното...

Американскиот претседател, Џо Бајден ја посети фабриката на General Motors во Детроит и возеше електричен Хамер, а видеото постана вистински хит на интернет за кратко време. Сака некој да влезе назад или да се качи...

Фластер наместо вакцина: Британија започнува клинички испитувања на нов облик на имунизација

Британската компанија „Emergex“ со седиште во Оксфордшајр, наскоро ќе започне клинички испитувања на втора генерација вакцина против коронавирус која лесно би се применувала во вид на фластер на кожата и која ќе користи Т-клетки...

Откриен е нов вид на коронавирус, сосема е поинаков од другите, можно е да...

Нов вид на коронавирус со изразени промени во протеинот на шилците е откриен во северозападниот француски регион Бретања, јавуваат локалните медиуми. Новиот сој наводно бил откриен кај луѓе кои се заразиле со вирусот во средината...

Џеф Безос предвидува: На Земјата ќе останат многу малку луѓе, останатите ќе живеат во...

Човекот ќе успее да пресели поголем дел од индустријата во вселената, а само неколку избрани бизниси ќе останат на Земјата, и таа ќе биде претворена во природен резерват – изјави милијардерот Џеф Безос, основач...

Американската армија го тестираше своето ново оружје: Хеклер и Кох направиле одлична пушка (видео)

Тимот 27 од пешадиска бригада на американската армија, го тестираше својот нов изум т.е. нова пушка со долг дострел М110-А1 со калибар од 7,62 mm, која ја произведува германската компанија Hekler & Koh. Околу триесет...

Епидемиолог објасни како функционира новиот лек на Фајзер: Има неверојатни резултати, но дали е...

Една од првите држави во светот која што ќе го добие новиот лек т.е. таблети против Ковид-19 а прозиведен од компанијата Фајзер, е нашиот северен сосед Србија. Овој лек го намалува ризикот од хоспитализација...

Европската комисија ја одобри новата, осма вакцина против ковид-19, прва од таков вид

Европската комисија во среда, на 11 ноември, ќе одобри договор со фармацевтската компанија Валнева за набавка на речиси 27 милиони дози вакцини против Ковид-19 во текот на 2022 година. Валнева е осмата компанија со која Комисијата склучила договор...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ