30/06/2022

Студија: Првпат објавено колкава заштита дава првата, втората и третата доза вакцина против омикрон...

Бустер дозата повторно ја зголеми заштитата од хоспитализација, а истражувањето потврди дека вакцинацијата и бустер дозата се ефикасно средство против омикрон сојот. Новата табела покажува колкава заштита дава првата, втората и третата доза против омикрон...

Коронавирусот ќе може да се открие преку мобилен телефон!?

Компанијата Semic RF со седиште во Минхен се надева дека ќе придонесе за почеток на тестирање од коронавирус со скенирање на очното јаболко, процес што, наводно, трае само три минути за да се идентификува...

Поплавите допрва доаѓаат! Предупредување од експерти од NASA – светот ќе се соочи со...

Дури и сега многу од градовите на подрачјето на САД имаат голем проблем со поплавите кои настануваат поради високата плима, но експертите од NASA предвидуваат дека до средината на 2030 година ќе има уште...

Истражување во Израел ги даде првите резултати: Еве какви нуспојави предизвикува третата доза од...

Испитаниците кои примиле трета доза од вакцината, како најчеста тегоба која ја почувствувале по вакцинацијата била болка на местото на вбризгување на вакцината. Поголем дел од луѓето кои ја примиле третата доза од вакцината против...

Тајниот проект на Фајзер PF-07321332: Сега е веќе јасно што прават

Орален антивирусен лек ќе го имитира дејството на лекот Тамифлу против грип и ќе ја спречи прогресијата на болеста за да не се претвори во тешка клиничка слика. Компанијата Фајзер вчера објави дека поминува во следната фаза на...

Фластер наместо вакцина: Британија започнува клинички испитувања на нов облик на имунизација

Британската компанија „Emergex“ со седиште во Оксфордшајр, наскоро ќе започне клинички испитувања на втора генерација вакцина против коронавирус која лесно би се применувала во вид на фластер на кожата и која ќе користи Т-клетки...

Со мешањето на овие две вакцини се добива подобар имунолошки одговор на коронавирусот

Ако кај лицата кои како прва доза примиле вакцина на „АстраЗенека“ како втора доза им се даде вакцината на „Фајзер“, тоа ќе произведе подобар имунолошки одговор против коронавирусот, заклучи студија на Оксфорд. Студијата, наречена Ком-КОВ,...

Објавена нова снимка од роботот Амека, твoрците велат: “Ова почнува да нè плаши”

Британската компанија "Engineered Arts" објавила уште едно видео од својот хуманоиден робот Амека, кој неодамна станал познат по тоа што покажува најточни човечки изрази. Додека претходното видео прикажало како роботот се буди од длабок сон,...

Што се случува: Астронаути забележиле необична светлина над Европа

Астронаути на Меѓународната вселенска станица забележале необичен син сјај над Европа на почетокот од септември. Според францускиот астронаут Томас Песке, станува збор за феномен кој се случува кога има грмотевици во горниот дел од...

Онколошки пациент заболел од тежок облик на Ковид-19: Кога го победил вирусот, лекарите утврдиле...

Коронавирусот можеби предизвикал исчезнување на тумор кај пациент со карцином, а лекарите велат дека кај тој човек можеби бил поттикнат „антитуморен имунолошки одговор“. 61-годишниот пациент на болницата „Royal Cornwall“ во Труро, Велика Британија, отишол на...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ