17/01/2022

Онколошки пациент заболел од тежок облик на Ковид-19: Кога го победил вирусот, лекарите утврдиле...

Коронавирусот можеби предизвикал исчезнување на тумор кај пациент со карцином, а лекарите велат дека кај тој човек можеби бил поттикнат „антитуморен имунолошки одговор“. 61-годишниот пациент на болницата „Royal Cornwall“ во Труро, Велика Британија, отишол на...

Израелско истражување: Вакцината „Фајзер“ е помалку ефикасна за делта сојот на коронавирусот

Тоа е случај и кај спречување на симптоматските заболувања, но вакцината и натаму е многу ефикасна и штити од сериозен тек на болеста и хоспитализација, а тој процент според истражувањата е 93 отсто. Министерството за...

Експертите објаснуваат кои се предностите од комбинирање на вакцините против Ковид-19

Без доказ е стравот дека комбинацијата на вакцините против коронавирусот - добивање прва доза од еден произведувач на вакцина, а втора доза од друг произведувач на вакцина е опасно, пренесува агенцијата AGI, која ги...

3 дози од оваа вакцина значајно штитат од омикрон! Научниците открија и дека „бустер“...

Истражувањето ја следи студијата од Јужна Африка која открила дека варијантата oмикрон може делумно да ја избегне заштитата од две дози од вакцината. Израелските истражувачи соопштиле дека три дози од вакцината Фајзерпротив Ковид-19 даваат значителна заштита...

Историски момент! Сондата на NASA првпат го „допре“ Сонцето (Фото/Видео)

Сондата на NASA, „Parker“, првпат го „допре“ Сонцето, пробивајќи се низ неистражената сончева атмосфера позната како сончева корона. Научниците оваа вест ја објавија вчера доцна вечерта во текот на состанокот на Американската геофизичка унија. Сондата поминала...

Трикови со кои Тесла го тренирал својот мозок

Најголема дилема е дали зад умот на генијалецот Никола Тесла постоеле некои трикови за тренинг на мозокот со кои се служел за да ја зголеми својата продуктивност и дали и ние истите може да...

Резултати од нова студија за Ковид-19: Освен белите дробови вирусот го напаѓа и овој...

Вирусот Ковид-19 секој поединец го напаѓа на различен начин, а во тоа се убедивме од низа различни примери. Истото важи и за последиците кои овој вирус ги остава зад себе. Научниците се согласни околу тоа...

Студија која покажа какви се реакциите по третата доза на вакцината

Според новиот прелиминарен извештај од Центарот за контрола и превенција на болести на САД ( ЦДЦ ), во кој се следени 306 луѓе кои ја примиле третата доза на вакцината против ковид-19 на Фајзер,...

Трампуж: „Маските нè штитат речиси 100 отсто од омикрон сојот“

„Омикрон сојот многу брзо се шири така што една личност во просек може да зарази 6 до 8 други лица“, вели директорот на Клиниката за заразни болести при Универзитетската болница Шарите во Берлин, инфектологот...

„Ќе имаме и Ковид-26 и Ковид-32 доколку не го направиме ова“: Влијателните светски научници...

Еден од најистакнатите светски научници, Питер Хотез, даде до знаење дека разбирањето за потеклото на пандемијата на коронавирусот е пресудно прашање за иднината на јавното здравје во светот. „Ќе има и Ковид-26 и Ковид-32, освен...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ