17/01/2022

Најнова студија: Фајзер и Модерна создаваат имунитет кој може да трае доживотно

Вакцините Фајзер и Модерна можат да обезбедат имунитет на коронавирусот што ќе трае со години, можеби и во текот на целиот живот, тврди новата студија. Студијата објавена денес сугерира дека на повеќето луѓе кои биле...

Со мешањето на овие две вакцини се добива подобар имунолошки одговор на коронавирусот

Ако кај лицата кои како прва доза примиле вакцина на „АстраЗенека“ како втора доза им се даде вакцината на „Фајзер“, тоа ќе произведе подобар имунолошки одговор против коронавирусот, заклучи студија на Оксфорд. Студијата, наречена Ком-КОВ,...

Завршена и последната фаза од испитувањата: Кубанската вакцина има неверојатно висока ефикасност против Ковид-19

Кубанскиот центар за генетски инженеринг и биотехнологија (CIGBC), по завршената последна фаза од испитувањата, објави дека три дози од нивната вакцина „Абдала“ против коронавирусот имаат ефикасност од 92,28 отсто. Оваа информација официјално ја објавија од...

Производителот на „Спутник В“: Нашата вакцина штити од сите соеви, вклучително и од делта

Институтот кој ја произведе руската вакцина против коронавирус „спутник В“, денеска објави дека штити од сите познати варијанти, вклучувајќи ја и делтата, одговорна за избувнувањето на епидемијата во Русија. Москва и регионот, како и Санкт...

Научниците кои го истражуваат коронавирусот имаат добра вест: Имунитетот на Ковид-19 може да биде...

Утврдувањето на траењето на имунитетот на коронавирусот е пресудно за разбирање на текот на пандемијата, а клиничките студии покажуваат дека имунитетот ќе биде долготраен. Ваквата вест ја објави списанието „Nature“ кое го обелодени истражувањето за...

Експертите објаснуваат кои се предностите од комбинирање на вакцините против Ковид-19

Без доказ е стравот дека комбинацијата на вакцините против коронавирусот - добивање прва доза од еден произведувач на вакцина, а втора доза од друг произведувач на вакцина е опасно, пренесува агенцијата AGI, која ги...

Резултати од германско истражување: Прво ги вакцинирале со “АстраЗенека”, а потоа со “Фајзер”

Германските научници им дале две различни вакцини против коронавирус на пациенти кои како прва доза примиле "АстраЗенека", а потоа сакале "Фајзер", што дало навистина интересни резултати. Германските научници спровеле истражување на 250 луѓе кои како...

„Ќе имаме и Ковид-26 и Ковид-32 доколку не го направиме ова“: Влијателните светски научници...

Еден од најистакнатите светски научници, Питер Хотез, даде до знаење дека разбирањето за потеклото на пандемијата на коронавирусот е пресудно прашање за иднината на јавното здравје во светот. „Ќе има и Ковид-26 и Ковид-32, освен...

Научниците го продолжија животниот век на глувците за 23 проценти! Може ли оваа метода...

Една нова студија во која израелски научници го продолжија животниот век на лабораториските глувци за 23 проценти со помош на специјален протеин, дава надеж дека слична постапка може да се примени и на луѓето...

Погледнете како изгледа производството на оралната вакцина против коронавирус: Има вкус на јагода и...

На Институтот за експериментална медицина во Русија е направена орална вакцина против коронавирус која содржи специфична ДНК додадена на бактерии кои се наоѓаат и во млечните производи. „Бидејќи овој лек се зема орално, тој едноставно...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ