03/12/2021

Компанијата „Бионтек“ има големи планови со заработените милијарди – во што ќе вложуваат по...

Компанијата „Бионтек“ има намера да се занимава со производство на вакцини за разни заразни болести Германската фармацевтска компанија „Бионтек“ со својата вакцина против коронавируст е на врвот на светските фармацевтски компании – и научно и...

Научниците открија начин кој предвидува дали на пациентот му се заканува тежок облик на...

Пациентите кои што имаат зголемен ризик од развој на потежок облик на коронавирусот, отсега би можеле да примаат навремена терапија благодарение на новата метода која што ја развиле швајцарските научници така што го проучувале...

Фајзер развива пилула против коронавирус: „Би можела да спречи развој на тежок облик на...

Пилулата за спречување на Ковид-19 би можела да биде достапна до крајот на годината, ако бидат успешни испитувањата врз луѓе во САД и Белгија, пренесува „Daily Mail“. „Моментално нема други лекови освен вакцина, кои би...

Проверка на факти: Митови за вакцините против корона

На Интернет се шират бројни тврдења за штетноста на некои вакцини против Ковид-19, од опасност од промена на човечката генетска структура до предизвикување неплодност. Што велат експертите? Дали вакцината базирана на mRNA може да ја...

Онколошки пациент заболел од тежок облик на Ковид-19: Кога го победил вирусот, лекарите утврдиле...

Коронавирусот можеби предизвикал исчезнување на тумор кај пациент со карцином, а лекарите велат дека кај тој човек можеби бил поттикнат „антитуморен имунолошки одговор“. 61-годишниот пациент на болницата „Royal Cornwall“ во Труро, Велика Британија, отишол на...

Дали во иднина против коронавирусот ќе се вакцинираме со „коктел вакцини“? Научниците тестираат различни...

На доброволците кои што ќе ја примат вакцината на АстраЗенека или пак Фајзер, без сомнеж ќе им биде дадена истата вакцина или пак вакцината на Модерна или Новавакс како втора доза. Британска студија за користењето...

Големо откритие на научниците: Јужноафриканскиот вид на коронавирус може да зарази вакцинирани со вакцината...

Истражувачите објавија голема студија во која проучувале 400 испитаници позитивни на тест најмалку 14 дена по вакцинирањето. Јужноафриканскиот сој бил осум пати позастапен кај оние кои ги примиле двете дози на вакцината отколку кај...

Коронавирусот ќе може да се открие преку мобилен телефон!?

Компанијата Semic RF со седиште во Минхен се надева дека ќе придонесе за почеток на тестирање од коронавирус со скенирање на очното јаболко, процес што, наводно, трае само три минути за да се идентификува...

Rolls-Royce го произведува најголемиот авионски мотор на светот

Британската компанија Rolls-Royce соопшти дека е започнато производството на најголемиот мотор на светот наменет за авионите. Моторот наречен Ultrafan има пречник од 3,5 метри, а неговата цел е да помогне во редефинирањето на одржливото воздушно...

Пристигнува првата орална вакцина против Ковид-19: Доволно е само една капсула, а може да...

Клиничките тестирања на оралната вакцина против коронавирус би можеле наскоро да започнат, а прелиминарните податоци се ветувачки. Станува збор за вакцина наречена „Oravax“ (Оравакс), која ја развиваат израелско-американската компанија „Oramed Pharmaceuticals“ и индиската компанија „Premas...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ