22/05/2022

Џеф Безос предвидува: На Земјата ќе останат многу малку луѓе, останатите ќе живеат во...

Човекот ќе успее да пресели поголем дел од индустријата во вселената, а само неколку избрани бизниси ќе останат на Земјата, и таа ќе биде претворена во природен резерват – изјави милијардерот Џеф Безос, основач...

За првпат во историјата: На човек му било пресадено срце од генетски модифицирана свиња,...

Лекарите од Медицинскиот факултет на Универзитетот Мериленд во петокот за првпат во историјата направиле трансплантација на срце од генетски модифицирана свиња на човек. Станува збор за прва успешна трансплантација на свинско срце на човечко суштество....

Д-р Пановски: Брзото ширење на омикронот ќе доведе до крај на пандемијата во рок...

Иако првичните укажувања се дека овој сој на коронавирусот е послаб од делта сојот, епидемиолозите сепак предупредуваат дека тој се шири многу побрзо. Во пресрет на новогодишните празници, тие повикуваат да се избегнуваат групирања и...

Израелско истражување: Вакцината „Фајзер“ е помалку ефикасна за делта сојот на коронавирусот

Тоа е случај и кај спречување на симптоматските заболувања, но вакцината и натаму е многу ефикасна и штити од сериозен тек на болеста и хоспитализација, а тој процент според истражувањата е 93 отсто. Министерството за...

Студија која покажа какви се реакциите по третата доза на вакцината

Според новиот прелиминарен извештај од Центарот за контрола и превенција на болести на САД ( ЦДЦ ), во кој се следени 306 луѓе кои ја примиле третата доза на вакцината против ковид-19 на Фајзер,...

Изуми на жени коишто го променија светот

Некои од најпрактичните предмети и уреди во секојдневието на човекот, се измислени од жена. Следат пет важни изуми за коишто многумина, можеби, и не знаеле дека се создадени од талентирани жени ширум светот… Електрични фрижидери Овој неверојатен...

Научниците со ново истражување: Оваа група луѓе создава „суперимунитет“ на Ковид-19

Научниците од Орегон наведуваат дека инфекцијата на коронавирусот кај една група луѓе создава т.н. „суперимунитет“. Новото истражување спроведено во американската држава Орегон утврдило дека една група луѓе добива т.н. „суперимунитет“ по инфекција со коронавирусот. Студијата опфатила...

Направена е маска која може да покаже дали лицето е заразено со коронавирус

Инженерите од МИТ универзитетот и Харвард развиле заштитна маска, со помош на која за 90 минути може да се открие дали тој што ја носи е заразен со коронавирус, соопштил Технолошкиот институт во Масачусетс...

Компанијата „Бионтек“ има големи планови со заработените милијарди – во што ќе вложуваат по...

Компанијата „Бионтек“ има намера да се занимава со производство на вакцини за разни заразни болести Германската фармацевтска компанија „Бионтек“ со својата вакцина против коронавируст е на врвот на светските фармацевтски компании – и научно и...

Најнова студија: Фајзер и Модерна создаваат имунитет кој може да трае доживотно

Вакцините Фајзер и Модерна можат да обезбедат имунитет на коронавирусот што ќе трае со години, можеби и во текот на целиот живот, тврди новата студија. Студијата објавена денес сугерира дека на повеќето луѓе кои биле...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ