17/01/2022

Фајзер развива пилула против коронавирус: „Би можела да спречи развој на тежок облик на...

Пилулата за спречување на Ковид-19 би можела да биде достапна до крајот на годината, ако бидат успешни испитувањата врз луѓе во САД и Белгија, пренесува „Daily Mail“. „Моментално нема други лекови освен вакцина, кои би...

Невидено досега: Совршено сочуван ембрион од диносаурус внатре во јајце откриен во Кина

Палеонтолозите пронашле досега невиден фосил од бебе диносаурус во јајце во Ганджоу во Кина. Фосилизираното јајце е долго околу 17 центиметри, а се проценува дека бебето диносаурус во него има должина од 27 центиметри...

90% од заразените со омикрон сојот на Ковид-19 кои се во болница го имаат...

Кој е во најголем ризик поради новиот сој на коронавирусот – омикрон, и што сите заразени имаат заедничко? Новата варијанта на коронавирусот наречена омикрон која првпат беше откриена во Јужна Африка предизвика паника ширум светот. Новата...

Како една мала компанија разви вакцина против коронавирус и стана фармацевтски гигант?

Една од првите вакцини против коронавирус беше заеднички развиена од страна на фармацевтскиот гигант „Фајзер“ и малата германска компанија „Бионтек“. Иако многумина вакцината ја нарекуваат Фајзер, придонесот на „Бионтек“ е многу поголем од маргиналниот. Токму...

Шокатно тврдење на британски научник: Светот мораше да го знае тоа! Лансет криеше податоци...

Научното списание Лансет, на почетокот на ширењето на пандемијата со ковид-19 имаше ексклузивен пристап кон научните дела што го потврдија пренесувањето на патогенот од човек на човек. Но, британското списание го криеше тоа, пишува Дејли...

Вијаграта може да стане лек за спречување на Алцхајмеровата болест !?

Според едно неодамнешно американско истражување, вијаграта би можела да биде корисен лек за третман против Алцхајмеровата болест. Алцхајмеровата болест, која што преставува најчеста форма на деменција, е поврзана со стареењето, а секоја година погодува стотици...

Фластер наместо вакцина: Британија започнува клинички испитувања на нов облик на имунизација

Британската компанија „Emergex“ со седиште во Оксфордшајр, наскоро ќе започне клинички испитувања на втора генерација вакцина против коронавирус која лесно би се применувала во вид на фластер на кожата и која ќе користи Т-клетки...

Директорот на „Модерна“ со претпоставка: Дали вакцините против Ковид-19 ќе бидат ефикасни против новиот...

Извршниот директор на фармацевтската компанија Модерна, Стефан Бансел, изјавил дека е малку веројатно дека вакцините против Ковид-19 ќе бидат ефикасни против омикрон сојот на коронавирусот, како што беа против делта сојот. „Мислам дека никаде во...

Производителот на „Спутник В“: Нашата вакцина штити од сите соеви, вклучително и од делта

Институтот кој ја произведе руската вакцина против коронавирус „спутник В“, денеска објави дека штити од сите познати варијанти, вклучувајќи ја и делтата, одговорна за избувнувањето на епидемијата во Русија. Москва и регионот, како и Санкт...

Погледнете како изгледа производството на оралната вакцина против коронавирус: Има вкус на јагода и...

На Институтот за експериментална медицина во Русија е направена орална вакцина против коронавирус која содржи специфична ДНК додадена на бактерии кои се наоѓаат и во млечните производи. „Бидејќи овој лек се зема орално, тој едноставно...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ