22/05/2022

Куба направи 5 вакцини против Ковид – повеќе од 90% ефикасни

Досега, престижниот биотехнолошки сектор на Куба има развиено пет различни вакцини за Ковид-19, вклучувајќи ги Abdala, Soberana 02 и Soberana Plus – за кои официјалните лица во земјата велат дека обезбедуваат повеќе од 90...

За првпат во историјата: На човек му било пресадено срце од генетски модифицирана свиња,...

Лекарите од Медицинскиот факултет на Универзитетот Мериленд во петокот за првпат во историјата направиле трансплантација на срце од генетски модифицирана свиња на човек. Станува збор за прва успешна трансплантација на свинско срце на човечко суштество....

Резултати од нова студија за Ковид-19: Освен белите дробови вирусот го напаѓа и овој...

Вирусот Ковид-19 секој поединец го напаѓа на различен начин, а во тоа се убедивме од низа различни примери. Истото важи и за последиците кои овој вирус ги остава зад себе. Научниците се согласни околу тоа...

Трампуж: „Маските нè штитат речиси 100 отсто од омикрон сојот“

„Омикрон сојот многу брзо се шири така што една личност во просек може да зарази 6 до 8 други лица“, вели директорот на Клиниката за заразни болести при Универзитетската болница Шарите во Берлин, инфектологот...

Следуваат уште три тешки месеци, но крајот на пандемијата е на повидок

Специјалниот пратеник на Светската здравствена организација (СЗО) за Ковид-19 Дејвид Набаро изјави дека епидемијата на коронавирусот ќе создаде многу тешка ситуација во следните три месеци, „но можеме да кажеме дека крајот е на повидок“. Во...

Студија: Првпат објавено колкава заштита дава првата, втората и третата доза вакцина против омикрон...

Бустер дозата повторно ја зголеми заштитата од хоспитализација, а истражувањето потврди дека вакцинацијата и бустер дозата се ефикасно средство против омикрон сојот. Новата табела покажува колкава заштита дава првата, втората и третата доза против омикрон...

Новото откритие на научниците би можело конечно да го победи вирусот

Научниците открија антитела кои го неутрализираат омикрон, но и другите соеви на коронавирусот. Научниците пронајдоа антитела кои делуваат на непроменетите делови на новиот сој на коронавирусот, а кои би можеле да помогнат во неутрализирање на...

Објавена нова снимка од роботот Амека, твoрците велат: “Ова почнува да нè плаши”

Британската компанија "Engineered Arts" објавила уште едно видео од својот хуманоиден робот Амека, кој неодамна станал познат по тоа што покажува најточни човечки изрази. Додека претходното видео прикажало како роботот се буди од длабок сон,...

Научниците шокирани, близу напуштена црква ископан скелет кој личи на “вонземјанин”, со должина од...

Мистеријата за мумифицираниот скелет на “вонземјанин”, долг 15 сантиметри со череп во облик на конус и десет ребра пронајдени во пустината ги збуни научниците. Со својот зашилен череп во форма на конус, коси отвори...

Д-р Пановски: Брзото ширење на омикронот ќе доведе до крај на пандемијата во рок...

Иако првичните укажувања се дека овој сој на коронавирусот е послаб од делта сојот, епидемиолозите сепак предупредуваат дека тој се шири многу побрзо. Во пресрет на новогодишните празници, тие повикуваат да се избегнуваат групирања и...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ