17/01/2022

Погледнете како изгледа производството на оралната вакцина против коронавирус: Има вкус на јагода и...

На Институтот за експериментална медицина во Русија е направена орална вакцина против коронавирус која содржи специфична ДНК додадена на бактерии кои се наоѓаат и во млечните производи. „Бидејќи овој лек се зема орално, тој едноставно...

Научниците пробиле 900 метри дебел мраз на Антарктикот, па спуштиле камера на дното –...

Значајноста на ова откритие е во тоа што сугерира дека животот во најтешкото опкружување на Антартктикот е прилагодлив и разновиден, за разлика од тоа што се мислеше досега. Биолозите велат дека случајното откритие на морскиот...

Европската комисија ја одобри новата, осма вакцина против ковид-19, прва од таков вид

Европската комисија во среда, на 11 ноември, ќе одобри договор со фармацевтската компанија Валнева за набавка на речиси 27 милиони дози вакцини против Ковид-19 во текот на 2022 година. Валнева е осмата компанија со која Комисијата склучила договор...

Истражување кое ветува: Откриена е комбинација на лекови кои го спречуваат ширењето на коронавирусот...

Еден од значајните проблеми поради кои Ковид-19 сеуште е закана во земјите низ целиот свет е недостатокот на лекови кои се ефикасни, лесно за дистрибуирање и лесно достапни. Сепак, неодамнешното истражување за нова комбинација на...

Француска студија за mRNK вакцините го потврди ризикот од воспалителни болести на срцето, но...

Големо истражување предупредува на ризикот од воспалителни болести на срцето, но истакнува и дека вакцинацијата сепак има повеќе предности. Вакцината против Ковид-19 на база на RNK го зголемува ризикот од воспаленија на срцевиот мускул и...

Дали во иднина против коронавирусот ќе се вакцинираме со „коктел вакцини“? Научниците тестираат различни...

На доброволците кои што ќе ја примат вакцината на АстраЗенека или пак Фајзер, без сомнеж ќе им биде дадена истата вакцина или пак вакцината на Модерна или Новавакс како втора доза. Британска студија за користењето...

Замена за диоптриски очила: Капки за очи кои се во состојба да го изострат...

Капките за очи кои пред неколку дена се појавија на американскиот пазар, привлекоа огромно внимание во јавноста, особено кај оние кои не можат да го замислат својот ден без очила. Одобрени од страна на ФДА...

Дали короната (некогаш) ќе биде ставена под контрола? Се јави создавачот на руската вакцина:...

Корона вирусот, во иднина, поради создавање ефективни средства за борба против нејзиното ширење, ќе биде болест која може да се контролира со вакцина, како што е грипот, рече директорот на Центарот за епидемиологија и...

Научниците открија начин кој предвидува дали на пациентот му се заканува тежок облик на...

Пациентите кои што имаат зголемен ризик од развој на потежок облик на коронавирусот, отсега би можеле да примаат навремена терапија благодарение на новата метода која што ја развиле швајцарските научници така што го проучувале...

Го нарекуваат Коктел. Нов лек против ковид. Ќе биде замена за вакцините, резултатите се...

Компанијата AstraZeneca објави дека нејзината терапија со антитела ги исполни очекувањата на нивната нова студија во борбата против коронавирусот. Британската компанија понуди замена за вакцини против коронавирус за лица со ослабен имунитет со нов метод. Новиот...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ