03/12/2021

Научници од Оксфорд: Откриен ген кој двојно го зголемува ризикот од смрт од Ковид-19,...

Научници од Универзитетот Оксфорд откриле ген кој двојно го зголемува ризикот од откажување на белите дробови и смрт од Ковид-19. Имено, тие тврдат дека 60 отсто од луѓето со потекло од Јужна Азија и 15...

Научниците кои ја направија вакцината „Фајзер“ имаат добри вести во врска со Ковид-19

Основачите на германски „Бионтек“ кои ја направија првата mRNK вакцина против Ковид-19, оценија дека со текот на годините коронавирусот ќе добие статус кој денес го има грипот. Озлем Туречи и Угур Шахин, основачите на германски...

Нова научна студија: Евтин антидепресив може да ги спаси животите на заболените од Ковид-19?

Еден евтин антидепресив би можел да ја намали потребата од хоспитализација на високоризичните возрасни луѓе заразени со Ковид-19, покажуваат резултатите од една студија од Хамилтон која трагала за постоечки лекови кои би можеле да...

Се развива вакцина против коронавирус која ќе се прима орално, резултатите се ветувачки

Испитувањето на експерименталната орална вакцина како бустер вакцина против Ковид-19 на мајмуни, која би можела да им се дава на лица кои веќе имаат антитела од претходната вакцина или ја прележале болеста, покажало ветувачки...

Трикови со кои Тесла го тренирал својот мозок

Најголема дилема е дали зад умот на генијалецот Никола Тесла постоеле некои трикови за тренинг на мозокот со кои се служел за да ја зголеми својата продуктивност и дали и ние истите може да...

Како една мала компанија разви вакцина против коронавирус и стана фармацевтски гигант?

Една од првите вакцини против коронавирус беше заеднички развиена од страна на фармацевтскиот гигант „Фајзер“ и малата германска компанија „Бионтек“. Иако многумина вакцината ја нарекуваат Фајзер, придонесот на „Бионтек“ е многу поголем од маргиналниот. Токму...

Што се случува: Астронаути забележиле необична светлина над Европа

Астронаути на Меѓународната вселенска станица забележале необичен син сјај над Европа на почетокот од септември. Според францускиот астронаут Томас Песке, станува збор за феномен кој се случува кога има грмотевици во горниот дел од...

Почнува тестирање на нов лек против коронавирус

Во Јужна Африка започна ново меѓународно испитување за да се процени дали високите дози на антипаразитскиот лек нитазоксанид може да помогнат во лекувањето на пациентите со Ковид-19. Во Јужна Африка започна ново меѓународно испитување за...

Истражување: Можни проблеми со срцето и една година по блага инфекција со коронавирус

Можни се проблеми со срцето и една година по блага инфекција со Ковид-19. Според најновите истражувања, оштетување на срцето може да настане и по почетните фази од инфекција со Ковид-19. Имено, дури и кај оние...

ЕМА: Третата доза на „Фајзер“ е безбедна, но се’ уште нема јасна препорака за...

Европската агенција за лекови (ЕМА) соопшти дека третата доза на вакцината „Фајзер“ за луѓе на возраст од 15 до 55 години, земена најмалку шест месеци по втората доза, е „безбедна и дава значителен скок...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ