30/06/2022

Научниците открија што се случува во човечкиот мозок во текот на умирањето: “Во 30...

Снимката од мозокот што умира сугерира дека луѓето имаат „реприза“ на најдобрите моменти од нивниот живот во последните моменти пред смртта, се наведува во новото истражување, објави британски Мирор. Научниците го проучувале мозокот што умира и...

Научниците на праг на ново откритие: Ги уништува честичките на коронавирусот како проектил

Австралиските и американските истражувачи развиле експериментална антивирусна терапија за директно лечење на Ковид-19. Истражувањето го спровел интернационалниот тим составен од експерти од здравствениот институт „Menzies“ во Квинсленд, заедно со Универзитетот „Griffith“, но и центарот за...

Со мешањето на овие две вакцини се добива подобар имунолошки одговор на коронавирусот

Ако кај лицата кои како прва доза примиле вакцина на „АстраЗенека“ како втора доза им се даде вакцината на „Фајзер“, тоа ќе произведе подобар имунолошки одговор против коронавирусот, заклучи студија на Оксфорд. Студијата, наречена Ком-КОВ,...

Онколошки пациент заболел од тежок облик на Ковид-19: Кога го победил вирусот, лекарите утврдиле...

Коронавирусот можеби предизвикал исчезнување на тумор кај пациент со карцином, а лекарите велат дека кај тој човек можеби бил поттикнат „антитуморен имунолошки одговор“. 61-годишниот пациент на болницата „Royal Cornwall“ во Труро, Велика Британија, отишол на...

Истражување откри колку може да биде штетна и само една пијачка на ден

Еден пијалок на ден за жени и два за мажи генерално се смета за умерено консумирање алкохол, но дури и овие навидум мали количини може негативно да влијаат на мозокот, според новата студија на...

Објавена нова снимка од роботот Амека, твoрците велат: “Ова почнува да нè плаши”

Британската компанија "Engineered Arts" објавила уште едно видео од својот хуманоиден робот Амека, кој неодамна станал познат по тоа што покажува најточни човечки изрази. Додека претходното видео прикажало како роботот се буди од длабок сон,...

Научниците кои го истражуваат коронавирусот имаат добра вест: Имунитетот на Ковид-19 може да биде...

Утврдувањето на траењето на имунитетот на коронавирусот е пресудно за разбирање на текот на пандемијата, а клиничките студии покажуваат дека имунитетот ќе биде долготраен. Ваквата вест ја објави списанието „Nature“ кое го обелодени истражувањето за...

Проверка на факти: Митови за вакцините против корона

На Интернет се шират бројни тврдења за штетноста на некои вакцини против Ковид-19, од опасност од промена на човечката генетска структура до предизвикување неплодност. Што велат експертите? Дали вакцината базирана на mRNA може да ја...

Коронавирусот ќе може да се открие преку мобилен телефон!?

Компанијата Semic RF со седиште во Минхен се надева дека ќе придонесе за почеток на тестирање од коронавирус со скенирање на очното јаболко, процес што, наводно, трае само три минути за да се идентификува...

Француската лабораторија “Carmat” прв пат продала вештачко срце

Француската лабораторија во 2020-та година добила дозвола за продажба на своите производи во Европа и тоа на пациенти кои чекаат трансплантација на срце. Француската лабораторија "Carmat" соопштила денеска дека прв пат на пазарот пласирала вештачко...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ