01/07/2022

Научниците пробиле 900 метри дебел мраз на Антарктикот, па спуштиле камера на дното –...

Значајноста на ова откритие е во тоа што сугерира дека животот во најтешкото опкружување на Антартктикот е прилагодлив и разновиден, за разлика од тоа што се мислеше досега. Биолозите велат дека случајното откритие на морскиот...

Нема да верувате што сè има во египетските води: Нуркачите откриле нешто неверојатно

Нуркачи во Египет наишле на неверојатно ретко откритие во водите на Медитеранот. Нуркачите пронашле остатоци од воен брод во одамна потопениот град Тонис-Хераклоион, некогаш најголемо египетско пристаниште на Медитеранот, и погребен комплекс кој укажува на...

Rolls-Royce го произведува најголемиот авионски мотор на светот

Британската компанија Rolls-Royce соопшти дека е започнато производството на најголемиот мотор на светот наменет за авионите. Моторот наречен Ultrafan има пречник од 3,5 метри, а неговата цел е да помогне во редефинирањето на одржливото воздушно...

Морничав детал од фотографија на карпа на површината на Марс изгледа како премин направен...

Една од најновите снимки од роверот Curiosity на Марс откри прилично интересна формација во карпите, односно нешто што изгледа како совршено врежан премин лоциран во пејзажот на Марс. Тој премин е толку морничаво убедлив што...

Истражување откри колку може да биде штетна и само една пијачка на ден

Еден пијалок на ден за жени и два за мажи генерално се смета за умерено консумирање алкохол, но дури и овие навидум мали количини може негативно да влијаат на мозокот, според новата студија на...

Поплавите допрва доаѓаат! Предупредување од експерти од NASA – светот ќе се соочи со...

Дури и сега многу од градовите на подрачјето на САД имаат голем проблем со поплавите кои настануваат поради високата плима, но експертите од NASA предвидуваат дека до средината на 2030 година ќе има уште...

Научниците кои го истражуваат коронавирусот имаат добра вест: Имунитетот на Ковид-19 може да биде...

Утврдувањето на траењето на имунитетот на коронавирусот е пресудно за разбирање на текот на пандемијата, а клиничките студии покажуваат дека имунитетот ќе биде долготраен. Ваквата вест ја објави списанието „Nature“ кое го обелодени истражувањето за...

Изуми на жени коишто го променија светот

Некои од најпрактичните предмети и уреди во секојдневието на човекот, се измислени од жена. Следат пет важни изуми за коишто многумина, можеби, и не знаеле дека се создадени од талентирани жени ширум светот… Електрични фрижидери Овој неверојатен...

Војна на фармацевтските гиганти! Компанијата Фајзер обвинета за ширење лаги против ривалската компанија АстраЗенека...

Фармацевтскиот гигант Фајзер е обвинет дека платил експерти за да ја дискредитираат вакцината против Ковид-19 вирусот на ривалската компанија АстраЗенека. Фајзер, наводно, финансирал презентација во која говорниците тврделе дека вакцината на АстраЗенека може да предизвика...

Неочекувано откритие на дното од Пацификот ги фасцинираше научниците: „Дали е ова патот до...

Научниците со помош на дрон забележале неверојатно откритие на дното од Тихиот океан, северно од Хавајските острови. Во текот на април, истражуван бил гребенот во чиј состав е најголемиот природен резерват на Земјата – Papahānaumokuākea...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ