22/05/2022

Истражување кое ветува: Откриена е комбинација на лекови кои го спречуваат ширењето на коронавирусот...

Еден од значајните проблеми поради кои Ковид-19 сеуште е закана во земјите низ целиот свет е недостатокот на лекови кои се ефикасни, лесно за дистрибуирање и лесно достапни. Сепак, неодамнешното истражување за нова комбинација на...

Нова научна студија: Евтин антидепресив може да ги спаси животите на заболените од Ковид-19?

Еден евтин антидепресив би можел да ја намали потребата од хоспитализација на високоризичните возрасни луѓе заразени со Ковид-19, покажуваат резултатите од една студија од Хамилтон која трагала за постоечки лекови кои би можеле да...

Компанијата „Бионтек“ има големи планови со заработените милијарди – во што ќе вложуваат по...

Компанијата „Бионтек“ има намера да се занимава со производство на вакцини за разни заразни болести Германската фармацевтска компанија „Бионтек“ со својата вакцина против коронавируст е на врвот на светските фармацевтски компании – и научно и...

Директорот на „Модерна“ со претпоставка: Дали вакцините против Ковид-19 ќе бидат ефикасни против новиот...

Извршниот директор на фармацевтската компанија Модерна, Стефан Бансел, изјавил дека е малку веројатно дека вакцините против Ковид-19 ќе бидат ефикасни против омикрон сојот на коронавирусот, како што беа против делта сојот. „Мислам дека никаде во...

Глобалното затоплување е само почеток? Научниците открија што се случувало кога Земјата во минатото...

Дека Земјата, како резултат на климатските промени, се затоплува се повеќе, можеме да почувствуваме и самите. Летата стануваат потопли и подолги, зимите стануваат поблаги. Но, една нова студија за екстремни временски настани открива дека...

Благи симптоми, ниска стапка на хоспитализацијa – oхрабрувачки вести за омикрон

Додека новиот сој омикрон се шири низ светот, лекарите во Јужна Африка од каде потекнува мутацијата имаат охрабрувачки вести. Лекарот Унбен Пилеј кој спасува десетици заразени пациенти од коронавирус дневно истакнува дека никогаш не испратил...

Куба направи 5 вакцини против Ковид – повеќе од 90% ефикасни

Досега, престижниот биотехнолошки сектор на Куба има развиено пет различни вакцини за Ковид-19, вклучувајќи ги Abdala, Soberana 02 и Soberana Plus – за кои официјалните лица во земјата велат дека обезбедуваат повеќе од 90...

Погледнете како изгледа производството на оралната вакцина против коронавирус: Има вкус на јагода и...

На Институтот за експериментална медицина во Русија е направена орална вакцина против коронавирус која содржи специфична ДНК додадена на бактерии кои се наоѓаат и во млечните производи. „Бидејќи овој лек се зема орално, тој едноставно...

Јапонија откри нова контаминација на вакцините на „Модерна“, запрена вакцинацијата по смртта на двајца...

Јапонската префектура Окинава денеска ја суспендираше употребата на вакцините на „Модерна“ против Ковид-19, откако била воочена уште една контаминација, соопшти локалната влада. Еден ден претходно, јапонското Министерство за здравство објави дека се испитува смртта на...

Војна на фармацевтските гиганти! Компанијата Фајзер обвинета за ширење лаги против ривалската компанија АстраЗенека...

Фармацевтскиот гигант Фајзер е обвинет дека платил експерти за да ја дискредитираат вакцината против Ковид-19 вирусот на ривалската компанија АстраЗенека. Фајзер, наводно, финансирал презентација во која говорниците тврделе дека вакцината на АстраЗенека може да предизвика...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ