01/07/2022

Израелско истражување: Вакцината „Фајзер“ е помалку ефикасна за делта сојот на коронавирусот

Тоа е случај и кај спречување на симптоматските заболувања, но вакцината и натаму е многу ефикасна и штити од сериозен тек на болеста и хоспитализација, а тој процент според истражувањата е 93 отсто. Министерството за...

Направена е маска која може да покаже дали лицето е заразено со коронавирус

Инженерите од МИТ универзитетот и Харвард развиле заштитна маска, со помош на која за 90 минути може да се открие дали тој што ја носи е заразен со коронавирус, соопштил Технолошкиот институт во Масачусетс...

Голем успех на научниците: Развиени клетки кои убиваат само клетки на туморот, здравите клетки...

Научниците од универзитетот McMaster развија ветувачка нова имунотерапија против рак која користи смртоносни клетки развиени надвор од телото и дизајнирани да пронаоѓаат и уништуваат малигни тумори. Новоразвиените модифицирани „природно убиствени“ клетки можат да направат разлика...

Најнова студија: Фајзер и Модерна создаваат имунитет кој може да трае доживотно

Вакцините Фајзер и Модерна можат да обезбедат имунитет на коронавирусот што ќе трае со години, можеби и во текот на целиот живот, тврди новата студија. Студијата објавена денес сугерира дека на повеќето луѓе кои биле...

Со мешањето на овие две вакцини се добива подобар имунолошки одговор на коронавирусот

Ако кај лицата кои како прва доза примиле вакцина на „АстраЗенека“ како втора доза им се даде вакцината на „Фајзер“, тоа ќе произведе подобар имунолошки одговор против коронавирусот, заклучи студија на Оксфорд. Студијата, наречена Ком-КОВ,...

Завршена и последната фаза од испитувањата: Кубанската вакцина има неверојатно висока ефикасност против Ковид-19

Кубанскиот центар за генетски инженеринг и биотехнологија (CIGBC), по завршената последна фаза од испитувањата, објави дека три дози од нивната вакцина „Абдала“ против коронавирусот имаат ефикасност од 92,28 отсто. Оваа информација официјално ја објавија од...

Производителот на „Спутник В“: Нашата вакцина штити од сите соеви, вклучително и од делта

Институтот кој ја произведе руската вакцина против коронавирус „спутник В“, денеска објави дека штити од сите познати варијанти, вклучувајќи ја и делтата, одговорна за избувнувањето на епидемијата во Русија. Москва и регионот, како и Санкт...

Научниците кои го истражуваат коронавирусот имаат добра вест: Имунитетот на Ковид-19 може да биде...

Утврдувањето на траењето на имунитетот на коронавирусот е пресудно за разбирање на текот на пандемијата, а клиничките студии покажуваат дека имунитетот ќе биде долготраен. Ваквата вест ја објави списанието „Nature“ кое го обелодени истражувањето за...

Експертите објаснуваат кои се предностите од комбинирање на вакцините против Ковид-19

Без доказ е стравот дека комбинацијата на вакцините против коронавирусот - добивање прва доза од еден произведувач на вакцина, а втора доза од друг произведувач на вакцина е опасно, пренесува агенцијата AGI, која ги...

Резултати од германско истражување: Прво ги вакцинирале со “АстраЗенека”, а потоа со “Фајзер”

Германските научници им дале две различни вакцини против коронавирус на пациенти кои како прва доза примиле "АстраЗенека", а потоа сакале "Фајзер", што дало навистина интересни резултати. Германските научници спровеле истражување на 250 луѓе кои како...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ