03/12/2021

Онколошки пациент заболел од тежок облик на Ковид-19: Кога го победил вирусот, лекарите утврдиле...

Коронавирусот можеби предизвикал исчезнување на тумор кај пациент со карцином, а лекарите велат дека кај тој човек можеби бил поттикнат „антитуморен имунолошки одговор“. 61-годишниот пациент на болницата „Royal Cornwall“ во Труро, Велика Британија, отишол на...

Студија открива кои симптоми на Ковид-19 траат и по една година од прележувањето на...

Студија која била спроведена неодамна и објавена во списанието „The Lancet“ открила дека речиси половина од хоспитализираните пациенти кои имале Ковид-19 имаат барем по еден долготраен симптом, при што краткиот здив и заморот траеле...

Компанијата „Бионтек“ има големи планови со заработените милијарди – во што ќе вложуваат по...

Компанијата „Бионтек“ има намера да се занимава со производство на вакцини за разни заразни болести Германската фармацевтска компанија „Бионтек“ со својата вакцина против коронавируст е на врвот на светските фармацевтски компании – и научно и...

Завршена и последната фаза од испитувањата: Кубанската вакцина има неверојатно висока ефикасност против Ковид-19

Кубанскиот центар за генетски инженеринг и биотехнологија (CIGBC), по завршената последна фаза од испитувањата, објави дека три дози од нивната вакцина „Абдала“ против коронавирусот имаат ефикасност од 92,28 отсто. Оваа информација официјално ја објавија од...

Се развива вакцина против коронавирус која ќе се прима орално, резултатите се ветувачки

Испитувањето на експерименталната орална вакцина како бустер вакцина против Ковид-19 на мајмуни, која би можела да им се дава на лица кои веќе имаат антитела од претходната вакцина или ја прележале болеста, покажало ветувачки...

Колку астронаути имаат загинато во вселената?

Се разбира дека вселената е екстремно опасно место, но само неколку вселенски патници имаат загинато таму. За многу надежни астронаути, патешествието низ големото пространство би ги исполнило нивните соништа. Но во последните 50 години, неколкуте...

Коронавирусот ќе може да се открие преку мобилен телефон!?

Компанијата Semic RF со седиште во Минхен се надева дека ќе придонесе за почеток на тестирање од коронавирус со скенирање на очното јаболко, процес што, наводно, трае само три минути за да се идентификува...

Научниците кои го истражуваат коронавирусот имаат добра вест: Имунитетот на Ковид-19 може да биде...

Утврдувањето на траењето на имунитетот на коронавирусот е пресудно за разбирање на текот на пандемијата, а клиничките студии покажуваат дека имунитетот ќе биде долготраен. Ваквата вест ја објави списанието „Nature“ кое го обелодени истражувањето за...

Резултати од германско истражување: Прво ги вакцинирале со “АстраЗенека”, а потоа со “Фајзер”

Германските научници им дале две различни вакцини против коронавирус на пациенти кои како прва доза примиле "АстраЗенека", а потоа сакале "Фајзер", што дало навистина интересни резултати. Германските научници спровеле истражување на 250 луѓе кои како...

Европската комисија ја одобри новата, осма вакцина против ковид-19, прва од таков вид

Европската комисија во среда, на 11 ноември, ќе одобри договор со фармацевтската компанија Валнева за набавка на речиси 27 милиони дози вакцини против Ковид-19 во текот на 2022 година. Валнева е осмата компанија со која Комисијата склучила договор...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ