03/12/2021

90% од заразените со омикрон сојот на Ковид-19 кои се во болница го имаат...

Кој е во најголем ризик поради новиот сој на коронавирусот – омикрон, и што сите заразени имаат заедничко? Новата варијанта на коронавирусот наречена омикрон која првпат беше откриена во Јужна Африка предизвика паника ширум светот. Новата...

Директорот на „Модерна“ со претпоставка: Дали вакцините против Ковид-19 ќе бидат ефикасни против новиот...

Извршниот директор на фармацевтската компанија Модерна, Стефан Бансел, изјавил дека е малку веројатно дека вакцините против Ковид-19 ќе бидат ефикасни против омикрон сојот на коронавирусот, како што беа против делта сојот. „Мислам дека никаде во...

Антиковид пилулата на Мерк ефикасна, но не за сите

Антиковид пилулата која ја разви компанијата Мерк е ефикасна во лекување на вирусот, оцени Американската агенција за лекови (ФДА) во прелиминарниот извештај објавен денеска. Но, агенцијата сепак препорачува истата да не ја користат трудници. Оваа објава...

Русите направија лек против ковидот? Научниците тврдат, Москва го има најефикасното “оружје” против короната

Руските научници тврдат дека направиле лек против ковид 19 на база на моноклонирани антитела и дека тој ќе биде најефикасното оружје на имунолошкиот систем против С-протеинот на коронавирусот. Лекот е создаден на Институтот за молекуларна...

Фластер наместо вакцина: Британија започнува клинички испитувања на нов облик на имунизација

Британската компанија „Emergex“ со седиште во Оксфордшајр, наскоро ќе започне клинички испитувања на втора генерација вакцина против коронавирус која лесно би се применувала во вид на фластер на кожата и која ќе користи Т-клетки...

Откриен е нов вид на коронавирус, сосема е поинаков од другите, можно е да...

Нов вид на коронавирус со изразени промени во протеинот на шилците е откриен во северозападниот француски регион Бретања, јавуваат локалните медиуми. Новиот сој наводно бил откриен кај луѓе кои се заразиле со вирусот во средината...

Џеф Безос предвидува: На Земјата ќе останат многу малку луѓе, останатите ќе живеат во...

Човекот ќе успее да пресели поголем дел од индустријата во вселената, а само неколку избрани бизниси ќе останат на Земјата, и таа ќе биде претворена во природен резерват – изјави милијардерот Џеф Безос, основач...

Епидемиолог објасни како функционира новиот лек на Фајзер: Има неверојатни резултати, но дали е...

Една од првите држави во светот која што ќе го добие новиот лек т.е. таблети против Ковид-19 а прозиведен од компанијата Фајзер, е нашиот северен сосед Србија. Овој лек го намалува ризикот од хоспитализација...

Европската комисија ја одобри новата, осма вакцина против ковид-19, прва од таков вид

Европската комисија во среда, на 11 ноември, ќе одобри договор со фармацевтската компанија Валнева за набавка на речиси 27 милиони дози вакцини против Ковид-19 во текот на 2022 година. Валнева е осмата компанија со која Комисијата склучила договор...

Француска студија за mRNK вакцините го потврди ризикот од воспалителни болести на срцето, но...

Големо истражување предупредува на ризикот од воспалителни болести на срцето, но истакнува и дека вакцинацијата сепак има повеќе предности. Вакцината против Ковид-19 на база на RNK го зголемува ризикот од воспаленија на срцевиот мускул и...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ