31/07/2021

Шокатно тврдење на британски научник: Светот мораше да го знае тоа! Лансет криеше податоци...

Научното списание Лансет, на почетокот на ширењето на пандемијата со ковид-19 имаше ексклузивен пристап кон научните дела што го потврдија пренесувањето на патогенот од човек на човек. Но, британското списание го криеше тоа, пишува Дејли...

Нема да верувате што сè има во египетските води: Нуркачите откриле нешто неверојатно

Нуркачи во Египет наишле на неверојатно ретко откритие во водите на Медитеранот. Нуркачите пронашле остатоци од воен брод во одамна потопениот град Тонис-Хераклоион, некогаш најголемо египетско пристаниште на Медитеранот, и погребен комплекс кој укажува на...

Поплавите допрва доаѓаат! Предупредување од експерти од NASA – светот ќе се соочи со...

Дури и сега многу од градовите на подрачјето на САД имаат голем проблем со поплавите кои настануваат поради високата плима, но експертите од NASA предвидуваат дека до средината на 2030 година ќе има уште...

Француската лабораторија “Carmat” прв пат продала вештачко срце

Француската лабораторија во 2020-та година добила дозвола за продажба на своите производи во Европа и тоа на пациенти кои чекаат трансплантација на срце. Француската лабораторија "Carmat" соопштила денеска дека прв пат на пазарот пласирала вештачко...

Европска агенција за лекови: Потребни се две дози вакцина против делта сојот

Потребни се две дози на вакцина за заштита од Делта варијанта на коронавирусот, соопшти Европската агенција за лекови (ЕМА). ЕМА ги повика земјите-членки на ЕУ да ги забрзаат програмите за вакцинација, додека многу заразната варијанта...

Дали Бренсон навистина беше на вселенско патување? Познатиот астрофизичар вели дека не бил!

Минатата недела Ричард Бренсон одлета во вселената, влезе во историјата и ги удри темелите на вселенскиот туризам што треба да привлече многу авантуристи со подлабок џеб низ годините. Но, дали вселенскиот туризам навистина е...

Што е тоа што го разбуди интересот на научниците: Дали во нашето соседство се...

Научниците во потрага по вонземски живот, малку по малку, се повеќе се оддалечуваат од Земјата. И, додека разни истражувачки мисии бараат живот на Месечината и Марс, возбудливи информации доаѓаат од Сатурн. Поточно, од неговата...

Израелско истражување: Вакцината „Фајзер“ е помалку ефикасна за делта сојот на коронавирусот

Тоа е случај и кај спречување на симптоматските заболувања, но вакцината и натаму е многу ефикасна и штити од сериозен тек на болеста и хоспитализација, а тој процент според истражувањата е 93 отсто. Министерството за...

Направена е маска која може да покаже дали лицето е заразено со коронавирус

Инженерите од МИТ универзитетот и Харвард развиле заштитна маска, со помош на која за 90 минути може да се открие дали тој што ја носи е заразен со коронавирус, соопштил Технолошкиот институт во Масачусетс...

Голем успех на научниците: Развиени клетки кои убиваат само клетки на туморот, здравите клетки...

Научниците од универзитетот McMaster развија ветувачка нова имунотерапија против рак која користи смртоносни клетки развиени надвор од телото и дизајнирани да пронаоѓаат и уништуваат малигни тумори. Новоразвиените модифицирани „природно убиствени“ клетки можат да направат разлика...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ