22/05/2022

Путин: На Европа сè уште ѝ треба рускиот гас, но ние се вртиме кон...

Рускиот претседател Владимир Путин објави дека Москва ќе го пренасочи извозот на енергија кон исток, а додека Европа се обидува да ја намали зависноста од руските енергенси, Путин возвраќа дека европските држави нема да...

Домашни апарати кои “голтаат” струја дури и кога не работат: Со овие совети ќе...

Поради кризата предизвикана од пандемијата на коронавирусот, како и актуелната војна во Украина цените на електроенергентите растат во цела Европа, што најмногу се одразува на нивото на потрошувачка на струја во домаќинствата. Државите во главно...

Газпром вообичаено испорачува гас за Европа преку украинска територија

„Газпром“ вообичаено продолжува да испорачува руски гас во Европа преку украинска територија, изјави денеска портпаролот на руската компанија Сергеј Купријанов. „Газпром нормално испорачува руски гас преку украинска територија, во согласност со барањата на европските потрошувачи,...

Каква заштита обезбедуваат земјите во Европа од поскапувањето на струјата?

Многу европски влади, од кои некои се пред избори оваа година, инвестираа десетици милијарди евра во мерки за заштита на домаќинствата од рекордно високите цени на струјата, пишува „Reuters“. Агенцијата, исто така, состави некои од...

Германија објави „рано предупредување“ поради вонредната состојба со гасот

Германските власти издадоа „рано предупредување“ дека испораката на гас може да биде загрозена, додавајќи дека мерката има за цел да се подготви за можно нарушување на протокот на природен гас од Русија. Министерот за економија...

Обединетите Арапски Емирати предупредуваат: САД ДА НЕ ЈА ДИКТИРААТ ПОЛИТИКАТА НА ОПЕК+

Министерот за енергетика на Обединетите Арапски Емирати, Сухаил ал-Мазруи, денеска изјави дека единствената мисија на групата ОПЕК + е да го стабилизира нафтениот пазар и да обезбеди што е можно повеќе снабдување и дека...

Емирати: На светот му треба руската нафта

Светскиот пазар има потреба од руска нафта. Не постои производител во светот кој може да ги замени руските производи, изјави министерот за енергетика на Обединетите Арапски Емирати Сухаил ал Мазруи, информира Ројтерс. Тој рече дека Организацијата...

Започнува изградбата на најголемиот батериски систем за складирање енергија

Во Белгија започна изградбата на проект кој ќе биде најголемиот систем за складирање батерии (BESS) со капацитет од 25 MW / 100 MWh. Системот за складирање на енергија на база на литиум-јонски батерии на Nala...

Литар бензин наскоро во Германија би можел да чини 2,5 евра

Поради украинската криза, цените на горивата ширум светот постојано растат, како што е случајот во Германија, каде што возачите треба да платат повеќе од две евра за литар за бензин и дизел. На бројни бензински...

Рускиот вицепремиер со остра порака: Западот не сака руска нафта и гас? Ние знаеме...

Ако Западот одлучи да ја бојкотира руската нафта, цената на барелот може да порасне до 300 долари за барел, тврди рускиот вицепремиер Александар Новак . Апсолутно е очигледно дека откажувањето од руската нафта би довело...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ