03/12/2021

Дали знаете дека постои град со 530 дворци во кој не живее никој!?

Станува збор за градот на духови кој е исполнет со 530 минијатурни и делумно изградени дворци кои се празни. На северо-западот од Турција во близина на градот Мудурну, се крие едно несекојдневно место по име...

Во Дубаи отворен највисокиот „бескраен“ базен на светот

Во „Address Beach Resort“ во Дубаи отворен е импресивниот „бескраен“ базен којшто воедно е и највисокиот на светот. Како што тоа е вообичаено за Дубаи, базенот веднаш ги срушил светските рекорди. Чувство како да пливате на...

Еден град, едно пакување, 10 дизајнерски приказни од Шизик на ризик

Mакедонскиот лајфстајл бренд Шизик на ризик неодамна ја прошири својата палета на производи со уште еден дизајнерски производ. Тоа е сетот од десет разгледници наречен “Поздрав од Скопје” - наменет за скопјани, за туристите...

Брачен пар со бебе живее во несекојдневен простор, а ентериерот ќе ве остави без...

Овој необичен дом на австралиското семејство навистина е уникатен, а веруваме дека ќе ве освои. Животниот простор на младиот брачен пар Крис и Вајдa од Австралија е несекојдневен. Тие со нивното бебе Оливер и домашното милениче...

Новите Air Max Viva и производите на Sheezick na reezick (Шизик на ризик) го...

Денот на Аir Max се одбележува и ја слави урбаната култура насекаде низ светот уште од креирањето на култната патика на Nike во 2014. Годинава Аir Max денот локално беше одбележан со заедничката фото сесија...

Британски уметник ја продал најголемата слика на светот за 62 милиони долари!

Британскиот уметник Саша Џафри ја продал најголемата слика на светот, насликана на платно, за 62 милиони долари на аукција во Дубаи. Сликата наречена „Патешествието на човештвото“ е голема колку 2 фудбалски терени, а се состои...

Луксузниот дом на Един Џеко во Сараево го одзема здивот: „Вила Е“ има 4...

Во сараевската населба Вишњик заврешана е изградбата на луксузната вила чиј сопственик е најдобриот фудбалер од БиХ - Един Џеко. Станува збор за објект кој што поседува четири катови и кој ќе биде дом за...

Напуштеното одморалиште на Хитлер стана нова туристичка атракција

Одморалиштето кое се протега речиси 5 километри долж брегот на Балтичкото Море, се претвора во најдолгиот хотел на светот. Хитлеровиот комплекс на островот Риген, планиран за 20.000 гости, претставува бизарно историско наследство. Три години пред германскиот...

Катар го отвори новиот стадион за светското првенство на ФИФА

Катар во 2010 година најави планови за изградба на 5 стадиони, а стадионот „Ahmad Bin Ali“ во Ал Рајан е официјално отворен како четврт стадион кој се отвора по „Khalifa International“, „Al Janoub“ и...

Како не му текна на никој? Костум-пижама е идеална облека за работа од дома

Ако сакате да го поминете целиот ден во комотна и пријатна облека како што се пижамите, и со која лесно можете да одите на состаноци преку Zoom или Skype, јапонската компанија има одлично решение. Понекогаш некои работи и производи...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ