03/12/2021

Скенер за отпечатоци на прсти, светло, екстерна батерија…

Екипата на “Agazzi Designs” на “Kickstarter” собира средства за својот паметен ранец во кој имаат вградено скенер за отпечатоци на прсти и уште неколку интересни работи.Биометриските начини за потврда на идентитетот ги има...

Погледнете го чудото од стадион каде ќе се одигра мундијалското финале

Оваа година заврши едно од најдобро организираните Светски првенства во историјата на фудбалот. Русите се покажаа како одлични домаќини и ги прибраа сите пофалби од целиот свет. Сега на ред доаѓа...

Јапонска компанија создаде очила кои го прекриваат целото лице

Јапонскиот бренд ZGHYBD во продажба пуштил необични очила кои го штитат целото лице од ултравиолетовите зраци. Јапонската компанија ZGHYBD претставила висококвалитетен поларизиран штит за лице изработен од поликарбонат и опремен со леќи за заштита од УВ зраците....

Кои автомобили поскапеа најмногу во последните години?

Моделите од сегментот „Ц“ забележаа најголемо зголемување на цената за периодот од 2002-ра до 2020-та година, според студијата на германското издание „Automobilwoche“. Тоа е дури 63%, додека во исто време автомобилите од „Б“-сегментот поскапеа...

Виртуелна јахта во метаверзумот продадена за 650,000 долари (ВИДЕО)

Некој минатата недела платил приближно 650,000 долари за мегајахта што постои само во метаверзумот, пишува Futurism. Продажбата ја извршија метаверзумот и девелоперот на НФТ-токени Republic Realm за метаверзум-платформата „Сендбокс“. Јахтата наречена The Metaflower Super Mega Yacht се продаде за 149 ETH, што...

Вработените во ПроKредит Банка – најголеми шизици оваа есен!

Тимската припадност, взаемната поддршка и заедничките вредности и цели се основни работи кои еден тим го прават компактен и професионален. Бидејќи токму овие вредности се карактеристични за младиот и динамичен тим на вработени во...

Aрхитектонското чудо кое ја прослави Данска

Карактеристична градба која има пет кули кои се инспирирани од водите на фјордот Вејле и околните ридови, кои се единствените глетки во данската, инаку прилична рамна сценографија. "Брановите" кои доминираат во Вејле можат да...

Најлудиот тренд ова лето: Женските костими за капење со машки торза

Летото не е резервирано само за излежување на плажа и пиење коктели, туку и за пливање, сурфање, нуркање и бројни други активности покрај морето. Затоа дамите внимателно ги следат модните трендови и долго размислуваат за...

Необична населба привлекува внимание: Вистински Лего град во Украина!

„Comfort Town“ е посебен станбен блок во главниот град на Украина, а необичната населба привлекува внимание поради дизајнот инспириран од Лего коцките. Иако се работи за дел од Киев, поради својата изолација и специфична архитектура,...

Како стан од 31 м2 може да биде функционален и прекрасен! Идеи за уредување

Иако мисијата на момент може да звучи како невозможна, сепак малите станови можат да се уредат на интересен начин. Но, за секој центиметар да добие своја цел и да заблеска во целосен сјај,...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ