22/10/2021

Јапонска компанија создаде очила кои го прекриваат целото лице

Јапонскиот бренд ZGHYBD во продажба пуштил необични очила кои го штитат целото лице од ултравиолетовите зраци. Јапонската компанија ZGHYBD претставила висококвалитетен поларизиран штит за лице изработен од поликарбонат и опремен со леќи за заштита од УВ зраците....

Ова е најинтересната населба во светот

Населбата Норебро во Копенхаген, Данска, го освои првото место на листата со најинтересни населби за 2021 година. Населбата беше избрана по анкетирањето на 27.000 жители на градови низ целиот свет. Норебро е избрана за најдобра населба во...

Луксузот на езерото Комо: Едно ноќевање чини пет илјади, а најефтиниот пијалок 150 евра...

Од неговата изградбата во 1910 година, Гранд Хотел Тремецо е вистински скапоцен камен на езерото Комо и неговата околина и препознатлив симбол на градот Тремецо каде се наоѓа. Поради де лукс ентериерот, кој наликува на...

Град-лавиринт од кој нема лесно да излезете: Италијанска утопија која никогаш не блеснала во...

Палманова е осмислена како совршен град, утопија во која земјата ќе биде правилно поделена помеѓу жителите. Иако тоа никогаш не се случило, италијанската ѕвезда на архитектурата и понатаму претставува национална гордост... Ова архитектонско чудо го...

Јахтата во сопственост на еден од најбогатите Руси: Често може да се види на...

Прозорци отпорни на бомби, транспарентен под, базен, како и скапоцени материјали се само дел од вредноста на оваа јахта во сопственост на еден од најбогатите Руси на светот. Мегалуксузната јахта на рускиот богаташ Андреј Мелниченко...

Не сакал да плаќа кирија, па сам си изградил куќа за 5000 евра!? Како...

Замислете да имате 20 години и да живеете во потполна природа, во куќа која сами сте ја изградиле со своите 10 прсти. Во Англија постои едно момче кое тој сон го претворило во реалност. Том...

Кои автомобили поскапеа најмногу во последните години?

Моделите од сегментот „Ц“ забележаа најголемо зголемување на цената за периодот од 2002-ра до 2020-та година, според студијата на германското издание „Automobilwoche“. Тоа е дури 63%, додека во исто време автомобилите од „Б“-сегментот поскапеа...

Иновативен систем за велосипеди може да направи револуција во оваа област

Иако велосипедите доаѓаат во најразлични форми што се однесува до дизајнот, тие сепак се потпираат на традиционалниот пренос преку ланец или ремен од педалите до задното тркало. Новиот, иновативен погонски систем за електрични велосипеди може...

Русите прават свој Лас Вегас (ВИДЕО)

Русија ја проширува инфраструктурата на одморалиштето Краснаја Полјана за до 2026 година да ја прилагоди на бизнис моделот на Лас Вегас. "Стратешките планови ја опфаќаат модернизацијата на објектите во одморалиштето. Во следните пет години, ќе...

За овој „Volkswagen“ веројатно никогаш не сте чуле – наликува на Лего играчка

Автомобилската историја е исполнета со заборавени возила и модели оставени покрај патот во сенка на светски познатите автомобили. Во некои делови на светот во 70-те години на минатиот век постоел „Volkswagen“ за кој можеби никогаш...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ