03/12/2021

Facebook го знае секој ваш чекор: Еве како да ја исклучите скриената дигитална мапа...

Дали сте знаеле дека Facebook го следи секој ваш чекор и го бележи во дигиталната мапа, „скриена“ во подесувањата? Станува збор за функцијата Location history која секојдневно го следи движењето на корисниците, особено доколку посетувате...

Луксузот на езерото Комо: Едно ноќевање чини пет илјади, а најефтиниот пијалок 150 евра...

Од неговата изградбата во 1910 година, Гранд Хотел Тремецо е вистински скапоцен камен на езерото Комо и неговата околина и препознатлив симбол на градот Тремецо каде се наоѓа. Поради де лукс ентериерот, кој наликува на...

Тим Кук: Се плашам да не дојде до катастрофа со социјалните мрежи

Технолошките гиганти Apple и Facebook ја продолжуваат својата „војна“ со изјави, водени, се разбира, од Тим Кук и Марк Цукерберг. Имено, Apple неодамна ги критикуваше промените во приватноста што ги воведува Facebook, сметајќи дека тие...

Дали Бренсон навистина беше на вселенско патување? Познатиот астрофизичар вели дека не бил!

Минатата недела Ричард Бренсон одлета во вселената, влезе во историјата и ги удри темелите на вселенскиот туризам што треба да привлече многу авантуристи со подлабок џеб низ годините. Но, дали вселенскиот туризам навистина е...

Роверот на NASA слета на „Црвената планета“, ова се првите фотографии

Роверот бил во кратерот кој што е наречен Језеро, локација за која што се смета дека пред 3.5 милијарди години имала езеро со ширина од околу 50 километри во пречник. По 7-месечното патување во вселената...

И Фајзер се приклучи на трката – испитува антивирусен орален лек против Ковид-19

Компанијата Фајзер денеска соопшти дека започнала студија на тестирање на свој орален антивирусен лек за превенција на инфекции со Ковид-19 помеѓу оние кои биле изложени на вирусот. Фајзер и неговите ривали, вклучувајќи ја американската компанија...

Научниците на прагот на сензационално откритие: Наскоро ќе се разреши најголемата мистерија на сончевиот...

Постојат осум познати планети во Сончевиот систем откако Плутон го загуби тој статус, но научниците имаат докази дека постои друга, деветта планета. Таа планета досега не е откриена, но научниците сега се на работ...

Хакери откриле дека Цукерберг ја користи конкурентската апликација!

Меѓу 533-те милиони корисници на “Facebook” чии податоци се јавно објавени во еден од најголемите случаи на протекување во историјата, се најдоа и личните податоци на првиот човек на компанијата, Марк Цукерберг. Хакерите го откриле...

Американската армија го тестираше своето ново оружје: Хеклер и Кох направиле одлична пушка (видео)

Тимот 27 од пешадиска бригада на американската армија, го тестираше својот нов изум т.е. нова пушка со долг дострел М110-А1 со калибар од 7,62 mm, која ја произведува германската компанија Hekler & Koh. Околу триесет...

Падна и последната препрека, а еве низ кои земји ќе минува гасоводот

Данската агенција за енергетика и издала дозвола на компанијата "Северен Тек 2 АГ" за изградба на дел од гасоводот "Северен тек 2" низ нејзините територијални води, југоисточно од островот Борхолм во Балтичкото море. Со...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ