03/12/2021

Тајниот проект на Фајзер PF-07321332: Сега е веќе јасно што прават

Орален антивирусен лек ќе го имитира дејството на лекот Тамифлу против грип и ќе ја спречи прогресијата на болеста за да не се претвори во тешка клиничка слика. Компанијата Фајзер вчера објави дека поминува во следната фаза на...

Светот за првпат доби хотел во облик на гитара

Во согласност со карактерот и сите други работи кои Холивуд може да ги понуди, Лос Анџелес се надева дека ќе стане дом на нов необичен хотел. Со импресивна платформа од 17 единици во Северна...

Откриен таен проект на ЦИА – Целта била контрола на човековиот ум

ЦИА имала таен проект "MK-ULTRA" кој бил спроведен во текот на 1957-ма и 1960-та година, а чија цел била контрола на човековиот ум со помош на дрога и методи како хипноза. Се било откриено во...

Првите слики од Huawei P50 откриваат камери какви што не сте виделе досега…

На „Твитер“ се појавија првите рендери на паметниот телефон Huawei P50 кои откриваат две огромни камери. Прво нешто што паѓа во очи кај Huawei P50 се двете големи камери на задниот дел од телефонот, додека...

Онколошки пациент заболел од тежок облик на Ковид-19: Кога го победил вирусот, лекарите утврдиле...

Коронавирусот можеби предизвикал исчезнување на тумор кај пациент со карцином, а лекарите велат дека кај тој човек можеби бил поттикнат „антитуморен имунолошки одговор“. 61-годишниот пациент на болницата „Royal Cornwall“ во Труро, Велика Британија, отишол на...

Еден град, едно пакување, 10 дизајнерски приказни од Шизик на ризик

Mакедонскиот лајфстајл бренд Шизик на ризик неодамна ја прошири својата палета на производи со уште еден дизајнерски производ. Тоа е сетот од десет разгледници наречен “Поздрав од Скопје” - наменет за скопјани, за туристите...

Откриен големиот план за првиот град на Марс: Во него ќе живеат 250.000 луѓе,...

Ова е амбициозниот план кој што ќе покаже дека ништо во иднина не може да биде невозможно. Првиот град на Марс ќе почнува да „никнува“ во 2054 година, додека пак првите луѓе таму ќе се...

Пристигнува првата орална вакцина против Ковид-19: Доволно е само една капсула, а може да...

Клиничките тестирања на оралната вакцина против коронавирус би можеле наскоро да започнат, а прелиминарните податоци се ветувачки. Станува збор за вакцина наречена „Oravax“ (Оравакс), која ја развиваат израелско-американската компанија „Oramed Pharmaceuticals“ и индиската компанија „Premas...

Јакна која свети во темница и грее на температури до -20 Целзиусови степени

Брендот „Vollebak“ се враќа со уште еден интересен изум кој работи на соларна енергија. Ослонувајќи се на својата јакна за трчање на соларна енергија, која е прогласена за еден од најдобрите изуми од страна на...

Колку астронаути имаат загинато во вселената?

Се разбира дека вселената е екстремно опасно место, но само неколку вселенски патници имаат загинато таму. За многу надежни астронаути, патешествието низ големото пространство би ги исполнило нивните соништа. Но во последните 50 години, неколкуте...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ