03/12/2021

Заборавете на приватноста: Kамерите на новите телефони постојано ќе ве снимаат

Од следната година, новиот процесор на „Qualcomm“ ќе им овозможи на камерите секогаш да го скенираат вашето лице, дури и кога не го користите телефонот. „Предната камера на вашиот телефон секогаш безбедно ќе го бара...

Виртуелна јахта во метаверзумот продадена за 650,000 долари (ВИДЕО)

Некој минатата недела платил приближно 650,000 долари за мегајахта што постои само во метаверзумот, пишува Futurism. Продажбата ја извршија метаверзумот и девелоперот на НФТ-токени Republic Realm за метаверзум-платформата „Сендбокс“. Јахтата наречена The Metaflower Super Mega Yacht се продаде за 149 ETH, што...

90% од заразените со омикрон сојот на Ковид-19 кои се во болница го имаат...

Кој е во најголем ризик поради новиот сој на коронавирусот – омикрон, и што сите заразени имаат заедничко? Новата варијанта на коронавирусот наречена омикрон која првпат беше откриена во Јужна Африка предизвика паника ширум светот. Новата...

Директорот на „Модерна“ со претпоставка: Дали вакцините против Ковид-19 ќе бидат ефикасни против новиот...

Извршниот директор на фармацевтската компанија Модерна, Стефан Бансел, изјавил дека е малку веројатно дека вакцините против Ковид-19 ќе бидат ефикасни против омикрон сојот на коронавирусот, како што беа против делта сојот. „Мислам дека никаде во...

Познат аналитичар на „Apple“ тврди дека „iPhone“ ќе исчезне за 10 години: Компанијата ќе...

Реномиран аналитичар тврди дека „iPhone“ ќе постои уште 10 години, по што „Apple“ ќе го замени со AR технологија. Не е првпат да слушаме како аналитичарите го спомeнуваат крајот на „iPhone“ ерата, но тие не...

Антиковид пилулата на Мерк ефикасна, но не за сите

Антиковид пилулата која ја разви компанијата Мерк е ефикасна во лекување на вирусот, оцени Американската агенција за лекови (ФДА) во прелиминарниот извештај објавен денеска. Но, агенцијата сепак препорачува истата да не ја користат трудници. Оваа објава...

Бил Гејтс со нова инвестиција, ќе инвестира во изградба на експериментален нуклеарен реактор, прв...

Нов експериментален нуклеарен реактор ќе се гради во американската сојузна држава Ајдахо, со учество на компанијата чиј ко-основач е милијардерот Бил Гејтс. Проектот, кој се проценува дека ќе чини 170 милиони долари, делумно ќе биде...

Кои се најпосетувани страници на интернет?

Најпосетувана страница на интернет е Google.com, интернет пребарувач, со 45,4 милијарди посетители. Ова се податоци собрани од Finbold и се однесуваат на септември 2021 година. YouТube е на второ место со 14,1 милијарди, а гигантот...

Заработуваат повеќе од Facebook, Amazon, Netflix и Google заедно

Експертот за поморска индустрија Џон МекКоун, кој раководи со Blue Alpha Capital во САД, го собра поморскиот профит за Splash247 во третиот квартал и ги спореди со интернет ѕвездите како Facebook, Amazon, Netflix и...

Дали „iPhone“ ќе може да се поправа надвор од овластен сервис?

Технолошкиот гигант „Apple“ им дозволи на некои корисници сами да ги поправаат уредите, што е голем пресврт кога станува збор за компанија која експлицитно забрани да се решаваат дефекти на „iPhone“, „iPod“ и „Mac“...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ