31/07/2021

Шокатно тврдење на британски научник: Светот мораше да го знае тоа! Лансет криеше податоци...

Научното списание Лансет, на почетокот на ширењето на пандемијата со ковид-19 имаше ексклузивен пристап кон научните дела што го потврдија пренесувањето на патогенот од човек на човек. Но, британското списание го криеше тоа, пишува Дејли...

Нема да верувате што сè има во египетските води: Нуркачите откриле нешто неверојатно

Нуркачи во Египет наишле на неверојатно ретко откритие во водите на Медитеранот. Нуркачите пронашле остатоци од воен брод во одамна потопениот град Тонис-Хераклоион, некогаш најголемо египетско пристаниште на Медитеранот, и погребен комплекс кој укажува на...

Поплавите допрва доаѓаат! Предупредување од експерти од NASA – светот ќе се соочи со...

Дури и сега многу од градовите на подрачјето на САД имаат голем проблем со поплавите кои настануваат поради високата плима, но експертите од NASA предвидуваат дека до средината на 2030 година ќе има уште...

Француската лабораторија “Carmat” прв пат продала вештачко срце

Француската лабораторија во 2020-та година добила дозвола за продажба на своите производи во Европа и тоа на пациенти кои чекаат трансплантација на срце. Француската лабораторија "Carmat" соопштила денеска дека прв пат на пазарот пласирала вештачко...

Белата куќа во лов на руски хакери. Плаќа десет милиони долари за нивниот идентитет

Стејт департментот ќе понуди награди до 10 милиони американски долари за информации што би довеле до идентификување на лицата вклучени во злонамерни хакерски активности. Наградата важи и за таканаречените ренсомвер напади, односно на поединци кои...

Индустријата за криптовалути е контролирана од моќен картел на богати луѓе: Тие купуваат инфлуенсери...

Џексон Палмер е личност која не е премногу позната во јавноста или активна на социјалните мрежи, но кога ќе објави нешто, тоа се чита со големо внимание. Палмер е, всушност, еден од авторите на Dodgecoin,...

„Златно момче“: Ова е најскапиот хамбургер на светот, создаден од 170 различни состојки

Рестораните ширум светот поминаа низ прилично тежок период во текот на пандемијата на коронавирусот, но тоа не го спречило холандскиот готвач Роберт Јан де Вин да го создаде најскапиот хамбургер на светот наречен „Златно...

Европска агенција за лекови: Потребни се две дози вакцина против делта сојот

Потребни се две дози на вакцина за заштита од Делта варијанта на коронавирусот, соопшти Европската агенција за лекови (ЕМА). ЕМА ги повика земјите-членки на ЕУ да ги забрзаат програмите за вакцинација, додека многу заразната варијанта...

Дали Бренсон навистина беше на вселенско патување? Познатиот астрофизичар вели дека не бил!

Минатата недела Ричард Бренсон одлета во вселената, влезе во историјата и ги удри темелите на вселенскиот туризам што треба да привлече многу авантуристи со подлабок џеб низ годините. Но, дали вселенскиот туризам навистина е...

Камерата од возилото сними сè: Погледнете го видеото од лудиот напад врз Тесла (ВИДЕО)

Автомобилите на Tesla се опремени со сензори и камери благодарение на што е можно да се вози со активиран автопилот и софтвер Full Self-Driving. Но, освен тоа, тие се користат и при возење за...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ