Британските таблоиди алармираат: Русите имаат нова суперсонична ракета од која нема одбрана

Тестирањето на новото оружје наречено Острина ќе започне следната година. Ова е дел од кампањата на Владимир Путин да го престигне Западот со огнена моќ, пишува The Sun.

Најновата ракета, која ќе биде помала по големина од постојните хиперсонични ракети, и ќе биде компатибилна со суперсоничните бомбардери Ту-22М3 и ловец-бомбардерите Су-34.

Google search engine

Ракетата има специјално дизајниран млазен мотор што ќе му овозможи да ги пробие сите современи системи за противвоздушна одбрана, според весникот Известија, близок на Кремљ.

Русија исто така потврди дека првиот од последните четири тестови на новата хиперсонична ракета Циркон ќе се одржи во јуни. Целиот тест циклус ќе заврши до крајот на летото. Оваа крстосувачка ракета со брзина од 10.000 километри на час може да биде пуштена во употреба следната година.

Путин ја третира ракетата Циркон, која може да биде лансирана од брод, како оружје за напад врз американски градови во случај на нуклеарен конфликт.

Првото лансирање на ракетата Циркон од фрегата Адмирал Горшков, како дел од државната програма за тестирање, е закажано за во јуни.

Исто така, беше потврдено дека руската балтичка флота ќе биде сериозно зајакната и дека подводните ракетни подморници Циркон од новата генерација може да се користат за заштита на подводниот гасовод Северен поток 2.

Се верува дека малите воздушни хиперсонични ракети Острина ќе ги направат ненуклеарните одбранбени сили на Русија многу помодерни. Експертите велат дека тие ќе и дадат на Русија водечка позиција во високотехнолошко оружје и ќе можат да извршат силни удари врз добро заштитени цели.

Развиен е нов млазен мотор специјално за новата ракета со голема брзина, објави Известија.

Русија веќе го има супер модерен ракетен систем Авангард со нуклеарни боеви глави со единица за хиперсонично планирање. Путин вели дека се како удари како метеорит. Се проценува дека оваа ракета може да се движи 20 пати побрзо од брзината на звукот, да лета надвор од атмосферата на Земјата и да удри каде било во светот за помалку од 30 минути.

А Русија ја има и ракетата Дагер, која развива брзина од 12.400 километри на час, истрелана од ловец МиГ-31 и удира со брзина 10 пати поголема од брзината на звукот.

Во четвртокот, Путин се пофали дека руската војска станала светски лидери во современите системи на оружје. Тој рече: Имаме нови авионски системи кои немаат конкуренцијаа во светот, површински и подморни воени бродови, најмодерни беспилотни летала.

Врховниот командант на руската флота Николај Евменов рече дека флотата станува сè поважна пред новите предизвици и закани што произлегуваат од проширеното присуство на НАТО во балтичкиот регион.

Воениот експерт полковник Николај Шулгин за Независимаја газета изјави дека новите хиперсонични ракети на Путин ќе бидат распоредени за гарантирање на безбедноста на важните економски проекти поврзани со снабдувањето со јаглеводороди во Европа.

Оваа недела Џо Бајден ги укина санкциите против Северен поток 2 во обид да ги поправи односите со Германија, која има намера да купи големи количини руски гас. Ова беше сторено и покрај стравувањата во Вашингтон дека Кремљ ќе искористи снабдување со гас за да ги ослабне земјите-членки на ЕУ преку зголемување на нивната зависност од Москва.

Државниот секретар на САД Ентони Блинкен може да ги обнови санкциите, бидејќи Вашингтон е силно убеден дека Северен тек е подарок за Путин.