Британска студија: Две третини од заразените со омикрон веќе прележале Ковид

Две третини од луѓето кои неодамна биле заразени со омикрон, претходно прележале ковид, покажува студијата „Реакт“ спроведена во Велика Британија.

Потребно е повеќе работа за да се открие колку реални повторни инфекции има, но резултатите откриваат групи кои се чини дека имаат поголема веројатност повторно да заболат од Ковид. Студијата е спроведена на здравствени работници и домаќинства со деца или многу членови на семејството под еден покрив.

Google search engine

Повеќе од два милиони луѓе се тестирани во студијата, а најновите наоди се базираат на околу 100.000 ПЦР тестови.

Околу 4.000 биле позитивни, што е убедливо највисока стапка од почетокот на пандемијата.

Кога нивниот избор бил секвенциониран за да се тестира за која варијанта на ковид станува збор, речиси сите имаа омикрон – многу заразна варијанта, првпат откриена во Јужна Африка.

Сè уште не е јасно колку доброволци кои биле позитивни на тестот биле целосно вакцинирани, имајќи на ум дека е потребна втора доза на вакцина за борбата против омикрон.

Она што ги изненади научниците е фактот што двајца од тројца испитаници рекле дека претходно прележале Ковид.