Британците во страв – седум клучни земји стојат покрај Путин доколку почне војната во Украина

Како што растат тензиите во источна Украина, се поверојатно е дека рускиот претседател Владимир Путин ќе предизвика војна со НАТО, пишува британскиот таблоид Дејли експрес, повикувајќи се на земјите кои ќе бидат на страната на Русија во случај на вооружен конфликт.

Ако Русија одлучи да ја нападне Украина, зад себе ќе има солидна група сојузници, оценува и објаснува британскиот таблоид. Имено, Организацијата на Договорот за колективна безбедност (ОДКБ) се однесува како НАТО, оценуваат британските. Таа е формирана од поранешните советски држави и всушност е безбедносен пакт.

Google search engine

Шесте земји на ОДКБ – Русија, Ерменија, Белорусија, Казахстан, Киргистан и Таџикистан – ќе се бранат меѓусебно во случај на напад, а некои, или сите нејзини сојузници, најверојатно ќе му помогнат на претседателот Путин во случај на војна од големи размери.

„Дејли експрес“ потсетува дека Русија неодамна испрати војници во Казахстан за да и помогнат на владата на Казахстан во задушувањето на масовните народни протести поради корупцијата и поскапувањето на горивото.

Затоа, се чини веројатно дека земји како Казахстан на сличен начин ќе и пружат воена помош на нивниот сојузник Русија, доколку биде побарано.

Тоа секако би се очекувало, но има друга земја. Таа не е ниту во Азија ниту во Европа, а Западот е особено загрижен поради тоа. Владимир Путин и кубанскиот претседател Мигел Дијаз-Канел неодамна разговараа за „стратешко партнерство“ и вети дека ќе ги „зајакне билатералните односи“.

Ова ги зголеми стравувањата дека Куба би можела да застане на страната на Русија во конфликтот, дозволувајќи и на Русија да ги распореди своите нуклеарни проектили за да се „олади“ и да ги смири Соединетите држави доколку тензиите околу Украина ескалираат.

Рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков изјави за рускиот канал RTVI дека „ниту може да ја потврди, ниту да ја отфрли“ можноста Русија да испрати воена опрема на Куба.

Веќе подолго време Русија ја избегнува можноста за напад и секаков вид на инвазија на Украина од највисоките државни инстанци.